Žurnál

Wanda Ferragamo – Príbehy slávnych značiek

„Som vďačná, že naša rodina je tak úzko prepojená. Zdieľame naše energie a učíme sa jeden od druhého. Harmónia našej rodiny vychádza zo vzájomného rešpektovania názorov každého jej člena a z toho, že sa navzájom počúvame. Pripadá mi to, ako keby sme boli rozličné artérie vedúce k jednému srdcu.“ Wanda Ferragamo

Wanda – tradičná i pokroková

Aká bola žena, ktorá stála celý život po boku originálneho návrhára a obuvníka Salvatoreho? Wanda Milleti sa narodila a vyrastala v rodine lekára. Otcove princípy morálnej integrity, skromnosti, rovnováhy a náboženskej viery si dcéra odniesla do života ako veľký bonus. Jej mama pochádzala z rodiny obchodníkov a statkárov, mala rada hudbu, bola výbornou správkyňou rodinného majetku a skvelou kuchárkou. Vďaka obom rodičom si Wanda do života odniesla mimoriadne praktické, tradičné talianske hodnoty, ale aj morálne zásady. Jej život však nebol iba prechádzkou ružovým sadom. V detstve prišla o mladšieho brata, ktorý sa zabil pri nešťastnej náhode pri hraní futbalu. Jej matka taký veľký žiaľ nevydržala a krátko po ňom zomrela aj ona. Nečudo, že si Wanda radšej vždy vybavovala tie krajšie spomienky a nie tie mučivé. Také bolo leto 1940, keď stretla Salvatoreho, ktorý prišiel navštíviť jej otca do rodného Bolina.

 

Láska na “prvý kompliment”

Keď Salvatore debatoval na terase s Wandiným otcom pridala sa k nim na chvíľku Wanda a zložila šikovnému obuvníkovi kompliment. Jej slová, že svojou poctivou a hlavne kreatívnou prácou podčiarkuje krásu žien, ho mimoriadne potešili a povzbudili. Wanda ho očarila. V tom momente vedel, že práve táto takmer 18 ročná dievčina bude jeho ženou. Láska na prvý pohľad, na prvý kompliment. Napokon sa tak aj stalo a napriek vekovému rozdielu ( Salvatore 42 a Wanda 18) sa zobrali. Potom už následovalo 20 rokov spokojného života. Narodilo sa im 6 detí a Wanda sa o ne doma starala, zatiaľ čo Salvatore naďalej ohuroval svet svojou originalitou, nápadmi, obuvníckou tvorbou. Budoval stále sa rozrastajúcu firmu. Úspechy zožínal nielen v Taliansku a v Európe, ale aj v USA, v Hollywoode. Keď sa v roku 1958 vrátil z cesty do Austrálie začali sa u neho prejavovať známky vážnej choroby, ktorej napokon v roku 1960 podľahol. Rodine Ferragamo sa zrútil svet.

 

Z domácnosti do čela firmy

Na pleciach Wandy pristalo ťažké bremeno. Mnohočlenná rodina a obuvnícka firma. Nikdy predtým sa do jej činnosti nezapájala a spočiatku mala obavy, ako to všetko zvládne. Ale jej sila sa čoskoro prejavila. Premohla smútok a musela v sebe nájsť dostatok energie všetko skĺbiť a zvládnuť. O tom, aká to bola osobnosť svedčí aj to, že ešte 50 rokov stála v čele firmy ako jej prezidentka. A nielen to. Dokázala z malého obuvníckeho výrobného podniku vybudovať svetovú značku s luxusným tovarom, ktorý predstavoval nielen obuv, ale aj kožené peňaženky, hodvábne šatky, parfémy v krištáľových  flakónoch, oblečenie, okuliare a mnoho ďalších produktov. Z riadenia domácnosti sa odrazu musela zaoberať transformáciou výrobných, komunikačných a investičných stratégií, analýzou lokálnej klientely a konkurencie, štúdiom a plánom rozvoja podniku, modernizáciou výrobných procesov a prechodom od ručnej výroby k strojovej,  neustále zdokonaľovať technické parametre výroby obuvi a mnohými ďalšími aspektami riadenia a chodu veľkej firmy. Veľkou pomocou jej boli deti, ktoré sa prirodzene a s chuťou postupne zapájali do činnosti firmy.

 

Ženy a firemný život

“Pevne verím, že žena by mala mať prácu, ktorej sa môže venovať. Preto som vždy povzbudzovala  svoje dcéry, aby sa zapájali do pracovného procesu. Všetky ženy pracujú, len niektoré to robia mimo domova. Ženy v domácnosti musia viesť knihy príjmov a výdajov ako účtovníčka, zariadiť dom ako interiérová dizajnérka, variť ako šéfkuchárka, organizovať domácnosť ako generálna riaditeľka. A to všetko popri tom ako musia zvládnuť  rolu manželky a matky. My ženy robíme všetko, nech sa deje čo sa deje a bezohľadu na to, kde máme kanceláriu.” Toto krédo ju sprevádzalo po celý život a tak viedla aj svoje dcéry. Každý deň chodila do práce o 10.30 do Ústredia spoločnosti v Palazzo Spini Feroni vo Florencii. Bola známa a vždy oslovovaná ako “Signora”, vždy elegantne oblečená. Jej odev bol korunovaný  typickými sedemcentimetrovými podpätkami. Ale to, čo nosila na sebe nebolo až také rozhodujúce, ako to, že bravúrne zvládala chod, rozvoj a fungovanie medzinárodnej firmy a popri tom skvele zapojila svoje deti do jej chodu. Budovala celoživotne nielen firmu, ale aj vynikajúce rodinné väzby a vzťahy. A zatiaľ, čo sa mnohé rodinné firmy rozpadali kvôli sporom a hádkam, Ferragamovci vždy držali spolu. To malo a má samozrejme vplyv na rozkvet a hodnotu firmy. Dnes už ďalšie generácie Ferragamovcov v rodinnej firme pracujú a spoločne zveľadujú odkaz slávneho Salvatoreho.(Rodina Ferragamovcov (údajne) momentálne počíta vyše 70 členov).

Presahy a odkazy

Wanda Ferragamo bola nielen veľkou osobnosťou biznisu a skvelou matriarchou veľkej rodiny, ale aj pokrokovou ženou. Napriek tradičnej výchove neustále posmeľovala ženy v ich pracovných aktivitách a budovaní sebavedomého postavenia v modernej spoločnosti. Veľkou poctou a uznaním jej aktivít je aj výstava v Museo Salvatore Ferragamo (ktoré sama pomáhala založiť), s názvom Women in Balance – Ženy v rovnováhe. Bola otvorená 20.mája 2022 a potrvá do 23.apríla 2023 v  centrále Ferragama vo Florencii. Výstava oslavuje nielen Wandu Ferragamo, ale hlavne upriamuje pozornosť na význam rovnováhy v živote žien. A tak popri expozícii desiatok modelov Ferragamo topánok, šiat, umeleckých diel, starých fotiek, ručne písaných poznámok, plne zásobenou chladničkou pripomínajúcou Wandinu kluchyňu, je veľa miesta venovaného aj ostatným ženám a ich meniacej sa úlohe v spoločnosti v 50 – 60 rokoch minulého storočia. Nielen krátky dokument, v ktorom sa súčasné ženy vyjadrujú k mnohým otázkam a problémom, ale aj množstvo dobových plagátov a artefaktov dokumentuje túto búrlivú dobu, kedy sa emancipačný proces v Taliansku začal výraznejšie prejavovať. Wanda Ferragamo venovala pozornosť nárastu účasti talianskych žien v rozličných sférach spoločenského, vedeckého, umeleckého či pracovného života a vždy sa cítila byť súčasťou sympatických a pokrokových zmien a ženy podporovala. A nielen ženy. Uvedomovala si, aká dôležitá je podpora mladých, šikovných ľudí a založila a viedla nadáciu, ktorá talenty nielen morálne, ale aj finančne podporovala.

Wanda Ferragamo, silná žena, matka, biznismenka, inovátorka, kreatívna originálna osobnosť dokázala nielen zhodnotiť prácu svojho talentovaného a svojmu remeslu  oddanému mužovi, ale dokázala, spolu so svojou výnimočnou rodinou, jeho umenie pozdvihnúť a doviesť k výšinám medzinárodného, svetového úspechu. Nikdy pritom nezabúdala na to, čo je dôležité a čo je na prvom mieste. Rodina, dobré a morálne vzťahy, kvalitná a poctivá práca.

 

Lennie Maxx a Vivienne Solei

Foto: Vivienne Solei – Museo Salvatore Ferragamo, Florencia 2022, ansa.it, iljourno.it

 

 

Počet pozretí: 704

Pridaj komentár