Žurnál

Vrstvenie

Vrstvenie masiek

S tým, že obliekame jedno tričko cez druhé, sukňu kombinujeme s legínami, pulóver a sveter v podstate splývajú v jedno, sme absolútne v pohode. Príde nám to normálne, dokonca často aj šik! Ale na to, že by sme mali kombinovať rúška, sme donedávna ani len nepomysleli. Vadí nám aj jedno na ústach, ale vieme, že je to jediný  prostriedok ako ochrániť dýchacie cesty pred Covidom. Takže sme si pomaly, aj keď neradi, zvykli. Žiaľ, vírus Covid je taký rafinovaný a bezohľadný „parchant“ ( prepáčte za výraz, ale ako inak ho nazvať?!), že nás neustále stavia do pozoru. Mutuje a je stále zúrivejší, akoby nám chcel dokázať, kto je na tejto Zemi pánom. Je to neľútostný boj na život a na smrť.

Ale tak ako sa vírus mení a mutuje, tak aj ľudia stále hľadajú cesty ako sa ochrániť ešte viac. Odborníci z Centra pre kontrolu zdravia a prevenciu chorôb  CDC v USA uskutočnili zaujímavý výskum týkajúci sa nosenia rúšok ako ochranného prostriedku proti COVIDu. K čomu dospeli? To, že respirátory FFP2 a FFP3 sú účinné a zabezpečujú vysokú ochranu, je známa vec. Problém je vo vysokej cene a v tom, že ide o jednorázové prostriedky ochrany. Nie každý si to môže dovoliť. Preto sa zamerali na možnosť znásobenia počtu rúšok, či ochranných vrstiev dýchacích ciest. Z ich výskumu vyplynulo následovné:

 

Najlepšie obstála kombinácia, keď mali obe strany (nakazený aj obeť) nasadené najprv chirurgické rúško a na ňom textilné.V takomto prípade riziko šírenia koronavírusu pokleslo o 96,4 percenta.Pre porovnanie, účinnosť respirátora je nad 95 percent…“1

 

Je teda zrejmé, že vrstvenie nebude len módny trend v nosení rúšok, ale jednoducho veľmi praktický a jednoduchý spôsob ako zvýšiť ochranu zdravia. Čo ešte odborníci na základe výskumu odporúčajú? „…rúška fungujú najlepšie, keď dobre sedia a nosia sa správne,” uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walenskyová. 2

Čo to vlastne znamená? Napríklad aj to, že textilné rúška by mali byť ušité z viacerých vrstiev. Ideálne dvoch až troch. Alebo nasadiť dve na seba. Za najlepší materiál sa považuje husto tkaná bavlna. Rúška majú tesne priliehať, jednorázové nenosiť viackrát, pri textilných intenzívne dbať na hygienu – teda po každom použití vyprať a vyžehliť, ak si rúško snímete z tváre, nemalo by sa povaľovať „kde kade“, časť rúška, ktorá zakrýva tvár nechytať rukami. Môže sa zdať, že tých pokynov je veľa, ale časom a praxou sa z toho stáva rutina a o správnom postupe už ani nemusíme rozmýšľať. Všetko sa zautomatizuje.

 

Ak ste všímaví, určite ste zaregistrovali, že mnohí ľudia už nosia na sebe dve rúška, teda akosi inštinktívne (možno pud sebazáchovy) vrstvia. A v tomto prípade nejde o žiadny módny trend, ale o praktické riešenie nepriaznivej situácie. Nech už je to akokoľvek a nech sa každý z nás rozhodne tak či onak, dôležité je sledovať pokyny kompetentných zdravotníckych orgánov o tom, čo je alebo nie je odporúčané v danom období. A ak budeme vrstviť a pritom sa ešte cítiť „in“ bude to len bonus. Ktovie, ako sa na celé toto naše ťažké a zložité obdobie a všetky opatrenia a „módne trendy“ s tým spojené, budú pozerať ďalšie generácie. Jedno je ale isté. Asi nepreháňam, ak poviem, že na svete asi niet človeka, ktorý by sa rád neocitol o niekoľko rokov v budúcnosti, kedy sa už na celý Covid budeme pozerať z diaľky. Tak si držme palce, nech je to čo najskôr!

Lennie Maxx

Foto: ©Vivienne S.

Citácie: Zdroj: 1 a 2. Sme, Primár, 15.2.2021

 

 

Počet pozretí: 3150

Pridaj komentár