Žurnál

Počúvaj, čo hovoria moje brošne!

Brošne súčasná móda

Všetko sa to začalo brošňou znázorňujúcou hada omotaného okolo konára, ktorému z úst visí diamant.  Keď si ho Madeleine Albright  (veľvyslankyňa USA pri OSN v rokoch 1993-1997  a prvá  žena v histórii Spojených štátov, ktorá zastávala funkciu ministerky zahraničných vecí  v rokoch 1997 – 2001) kupovala, ani netušila akú úlohu zohrá v jej profesionálnom i osobnom živote. Táto svetoznáma diplomatka a politička českého pôvodu sa napokon stala populárnou aj vďaka takej netradičnej veci, akou je nosenie brošní.

 

Spôsobil to Saddám Husajn

Brošňa v tvare chrústaVo svojej knihe Read my pins uvádza, že po neuspokojivých diplomatických rozhovoroch  so Saddámom Husajnom (1994) a potom, čo si ho Albrightová dovolila skritizovať, vyšla v irackých médiách báseň namierená proti nej. Autor v nej označil Madeleine za „hada, akému sa nič a nikto nevyrovná“. Keď sa neskôr chystala na ďalšie kolo rokovaní s Iráčanmi spomenula si na dávnejšie kúpenú brošňu a rozhodla sa pripnúť si ju na sako. Ale nepripisovala tomu nijakú zvláštnu dôležitosť. To ešte netušila, aký záujem a pozornosť médií to vyvolá. Tí, ktorí o básni vedeli, okamžite pochopili. Od tej chvíle nadobudli brošne v jej profesionálnom živote úplne iný rozmer. Zďaleka neslúžili len na ozdobu. Stali sa komunikačným nástrojom, ktorý často, veľmi rafinovane,  dokázal povedať viac ako slová, či vyjadriť emóciu alebo náladu smerom k druhej strane.

 

Brošne ako spôsob komunikácieČo sa dá brošňou vyjadriť?

Ako sama Madeleine Albright v knihe uvádza, zohrávali brošne v príprave na rokovania stále väčšiu dôležitosť. Niektoré len jednoducho vyjadrovali jej pocit alebo emocionálne nastavenie či nálady v súvislosti s témou rozhovorov, iné zasa vhodne podčiarkovali jej nespokojnosť, či názor, že sa rokovania neuberajú správnym smerom, alebo sa nezmyselne tiahnu do neurčita. Sama skonštatovala, že správny symbol v podobe brošne  môže vzťahy v pravej chvíli zlepšiť, či ochladiť. Rozhodne inak pôsobí brošňa v podobe žiariaceho slnka, ako brošňa znázorňujúca útočnú včelu. Madeleine Albrightová sa trefne zvolenými  brošňami stala známou a do jej zbierky postupne pribúdali nielen kúsky, ktoré si sama kupovala, ale začala ich dostávať darom pri oficiálnych stretnutiach, ale aj od bežných ľudí. Médiá venovali vždy pozornosť nielen výsledkom jej rokovaní, ale rovnako aj brošni, Brošňa dizajn kvetktorá akoby dopovedala to, čo nebolo slovami vyjadrené. Rozhodne však nikdy nebola snobkou. V jej zbierke sú  brošne nielen starožitné, či umelecké diela vysokej hodnoty, ale aj mnohé za pár dolárov, z rozličných bežných materiálov. Žiadnu z nich nevyzdvihuje na úkor inej. Každú si cení rovnako. A fakt, že brošňa vstúpila do diplomatického sveta ako veľmi účinný nástroj komunikácie, už bude navždy pripisovaná práve Madeleine Albrightovej.

 

Pôvod brošní

Korytnačka brošňaBrošne sa však na scéne neobjavili až s Madeleine Albrightovou. Majú svoju bohatú a zaujímavú históriu. Prvé zmienky o tomto originálnom šperku sa datujú do doby bronzovej. Od svojho vzniku slúžili najmä na zopnutie odevu, teda mali veľmi praktický význam. Starí Rimania, Gréci a Kelti neskôr našli spôsob ako spojiť funkčný prvok s okrasným a začali vznikať aj dekoratívnejšie typy brošní. Brošne sa vyvinuli z rímskej spony alebo fibuly podobnej zatváraciemu špendlíku. Neskôr sa začali vyrábať aj z drahých kovov, zdobili sa perlami a drahými kameňmi. To sa samozrejme týkalo tých majetných a privilegovaných. Brošne chudobných sa zhotovovali z jednoduchých a dostupných materiálov. Veľký rozmach v tvorbe brošní prichádza s nástupom estetiky art deco v 20. rokoch Brošňa uxclusive20.storočia. Umelci prichádzajú s odvážnejšími konštrukciami, novými farebnými paletami a tvarmi. Útlm v ich tvorbe nastal v období druhej svetovej vojny pre nedostatok vhodných materiálov. Po nej sa však tvorcovia s veľkou chuťou realizovali aj vo sfére tvorby brošní.

 

 

 

Ako je to s brošňami dnes?

Brošňa v tvare topánkySú stále populárne, originálne dokážu dotvoriť outfit. Kedysi doplňovala oblečenie jedna brošňa, dnes si ich môžete pripnúť  aj zo desať. A to nielen na ľavú stranu saka, ako velila niekdajšia etiketa, ale kdekoľvek máte chuť. Na rameno, na pravú stranu, na rukáv, šatku, klobúk, kabelku… Ak ste fajnšmekri a máte na to prostriedky, môžete si zaobstarať drahé a luxusné kúsky. Ale aj brošne za pár eur či dolárov urobia svoje. Brošňa nie je doplnkom iba elegantných či večerných rób, ale priamo úžasne vyzerá napríklad aj na džínsových bundách. A ako mám odskúšané sama na sebe, brošne často priťahujú väčšiu pozornosť ako Brošňa žabanáušnice, či náhrdelníky. A ak sa ešte na chvíľku vrátime k Madeleine Albrightovej – brošňa môže veľa prezradiť, či vysloviť názor, náladu, emóciu, ktorú sa vy práve nechystáte vyjadriť slovne. Šperk v tvare brošne sa stane v tej chvíli vašim hovorcom. A to je celkom príjemné, čo poviete?

 

 

 

Lennie Maxx

Foto: Lennie Maxx

Brošne najrozličnejších tvarov nájdete v bežnej sieti obchodov Bijoux Brigitte, Aldo, H & M , kreatívnych marketoch a na mnohých iných miestach.

Počet pozretí: 1646

Pridaj komentár