Žurnál

Statement jewelry

Statement Jewelry

Ak sa len trošku orientujete v móde určite ste sa s výrazom Statement Jewelry, alebo statement šperky, stretli. Možno ste aj hľadali preklad slova statement, (názor, vyhlásenie, oznámenie…), aby ste si ujasnili o čo presne ide. Faktom je, že toto slovné spojenie a snaha o preklad do slovenčiny dali zabrať viacerým angličtinárom. Tí napokon zhodne skonštatovali, že vlastne adekvátny a presný preklad tohto slovného spojenia zatiaľ neexistuje. Napriek tomu sa to v módnej terminológii statement šperkami, statement náušnicami, statement náramkami, či statement náhrdelníkmi len tak hmýri. Ale aby sme si nemysleli, že statement šperky sú „výmyslom“ novodobého módneho priemyslu! Nosenie veľkých a štýlových šperkov bolo charakteristické aj pre staroveké civilizácie. Egypťania sa nimi zdobili pri príležitosti rozličných rituálov a ceremónií, aby tak  demonštrovali svoju priazeň bohom, ako aj svoj vlastný význam.

O čo vlastne ide?

statement necklace

Čo je statement šperk? Rozličné definície a tvorcovia takýchto šperkov sa zhodujú v názore, že ide o šperk, ktorý dáva priestor ako ženám tak mužom vyjadriť výrazným a atraktívnym spôsobom svoju osobnosť. Ide väčšinou o veľké, originálne, unikátne šperky, ktoré je nemožné prehliadnuť. Určite ste už videli filmové hviezdy na červenom koberci, ktorých šperk vás  ohúril skôr ako ich šaty. Tak toto presne je statement šperk. Ale rozhodne nie je určený len pre hviezdy filmového plátna. Kto si môže dovoliť siahnuť po takomto type šperku? Rozhodne silná a sebavedomá osobnosť, ktorá presne vie, aký signál o sebe chce vyslať. A nielen to, rozhodne musí vedieť ako takýto šperk nosiť, ako k nemu doladiť oblečenie. Vo chvíli, kedy si statement šperk rozhodneme vziať musíme vedieť, že šaty musia mať buď správny výstrih, musia byť sofistikovane jednoduché a správne strihnuté, že už nesmieme priberať ďalšie šperky ak nechceme spôsobiť presný opak, toho čo sme zamýšľali. V prípade, že skombinujete statement šperk a ďalšie „ozdoby“ veľmi ľahko vznikne zúfalý, zmätený a trochu aj trápny dojem. Tvorbe statement šperku sa venujú výtvarníci a šperkári a v mnohých prípadoch ide o umelecké diela. Preto ich rozhodne nenájdete v bežných obchodných sieťach a v každom šperkárstve. To ale neznamená, že sú určené iba pre vyvolených a majetných. Jednou z charakteristík statement šperov je, že sú obvykle veľké, výrazné a často okamžite upútajú pozornosť. A to či už použitým materiálom, netuctovým tvarom, farebným dizajnom, kvalitou spracovania, alebo rafinovaným vrstvením a prelínaním.

Ako vyzerajú statement šperky?

statement earrings

statement náušniceO základnej charakteristike sme už hovorili. Ale poďme ku konkrétnym kúskom. Statement náušnice – nie sú v žiadnom prípade drobučké, nenápadné a minimalistické. Rozhodne zaujmú použitým materiálom, ale hlavne tvarom a veľkosťou. Ak napríklad radi nosíte strapcové náušnice, tak statement strapec bude o niekoľko centimetrov dlhší než obvyklé, bežné dĺžky náušníc. Napríklad bežný strapec môže merať 5-6 centimetrov, statement náušnica aspoň 15 – 16. Je jasné, že takéto výrazné náušnice už nemôžete  doplniť náhrdelníkom a musíte veľmi premyslene zvoliť šaty. Tie musia trochu ustúpiť do pozadia, minimálne nesmú na seba príliš upozorňovať. Statement prstene s obľubou nosia výrazní muži. I tu je možnosť výberu. Prsteň môže byť sofistikovaný a dizajnovo rafinovaný, alebo môže vynikať skvelo opracovaným veľkým kameňom. I tu platí zásada, že netreba preháňať a nemať viac ako jeden statement prsteň na jednej ruke. Inak sa „pososltvo“ takéhoto šperku oslabuje a pôsobí chaoticky.

Statement náhrdelníky a náramky

Oscar de la Renta necklace

Oscar de la Renta

Ak nie ste práve tí, ktorí radi nosia náušnice, alebo prstene, tak v oblasti náhrdelníkov a náramkov sa môžete vyblázniť. A to aj v segmente statement šperkov. Môžete vrstviť, nechať vyniknúť jednotlivé veľké komponenty náhrdelníka, nechať zažiariť farbu, či dať priestor odleskom kovu. Dbajte na to, aby ste s takýmto výrazným náhrdelníkom dobre „komunikovali“ ako osobnosť. To jednoducho vycítite, či práve týmto kúskom vyjadrujete seba, alebo len „poskytujete výstavný priestor“, teda svoju hruď nejakému dizajnérovi, či šperkárovi. Musíte harmonizovať. Podobné je to aj s náramkami. Vrstvite, veľké a originálne kúsky kombinujte s menšími, nebojte sa použiť na prvý pohľad nezlučiteľné materiály a tvary. Práve v náramkoch sa môžu skvelým spôsobom odraziť vaše tvorivé schopnosti a názor.

Pre koho je statement šperk?

Iris Apfel

Iris Apfel

JASON MOMOA statement jewelry

Jason Momoa

Možno trochu zaváhate, či statement šperk je to pravé pre vás. Áno, často ho vídame na celebritách, hercoch a herečkách, modelkách, spevákoch. Takisto vás možno napadne, či je vhodný pre vašu vekovú kategóriu. Odpoveď znie: vek tu nehrá žiadnu rolu. Ide o názor vyjadrený šperkom a dovolím si tvrdiť, že zrelšie vekové kategórie k tomu majú dokonca bližšie. Stačí ak si preletíte Pinterest a vyhľadáte meno podnikateľky a módnej ikony Iris Apfel, (ktorá nedávno oslávila svoje sté narodeniny a k jej slávnym výrokom patrí – more is more and less is a bore, voľne preložené – viac je viac a menej je nuda), alebo sa potešíte pohľadom na Meryl Streep a jej šperk. A nemusíte byť ani Jason Momoa, aby ste si vybrali atraktívny náhrdelník, či prsteň, ktorý o vás prezradí to podstatné.

Heuréka!

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že statement šperk je celá veda. Do istej miery áno, ale je to podobné ako nájsť sám seba. Svoju osobnosť, vedieť aké signály o sebe chcem vysielať, kto vlastne som, čo by o mne mali vedieť ostatní. A statement šperk je presne o tom. O vyjadrení názoru. A tak sme v Apropo You napokon prišli na to, ako najlepšie preložiť slovné spojenie statement šperk. Názorový, alebo ešte elegantnejšie povedané výrazový šperk. Je to „kus“, ktorý vás veľmi pregnantne definuje a povie o vás mnohé aj bez slov. Šperk, ktorým hovoríte toto som ja!

 

Lennie Maxx

Fotografie: Victoria Strelka, Pexels, ALLVIPP , vogue.com Pinterest

 

 

Počet pozretí: 2118

2 thoughts on “Statement jewelry

 1. Nikol píše:

  Veľmi zaujímavý blog. Teším sa na ďalšie. Určite si zadovážim nejaký statement šperk.😉☺️👍

  1. Apropo You píše:

   Dakujeme za doozvu. V krátkej budúcnosti bude pokračovanie.
   Pekný deň!

Pridaj komentár