Žurnál

Šelma v nás

Divoké šelmy – odvážne, nebezpečné, slobodné a majestátne. Svojou chôdzou, pohybmi, držaním tela, ale aj spôsobom akým prenasledujú svoju korisť vyvolávajú obdiv, úžas, fascináciu, ale aj strach.  Niet divu, že práve ich koža sa stala už v dávnych dobách predmetom výroby odevu. Spočiatku len preto, že chránila nositeľa od zimy, ale postupom tisícročí sa stala predmetom obdivu aj módnych tvorcov. Vďaka nekontrolovateľnému lovu sa však mnohé vzácne zvieratá ocitli na zozname ohrozených druhov. Našťastie v súčasnosti si môžeme dopriať oblečenie s motívmi šeliem, ale bez toho, aby bolo čo i len jedno zviera ohrozené.

 

Unisex šatka GepardAké signály vysielame do sveta v oblečení, či s doplnkami inšpirovanými šelmami?

V prvom rade treba povedať, že v mužskej móde sa takéto motívy vyskytujú oveľa menej ako v dámskej. Samozrejme ak páni nepatria ku skupine rockerov, alebo nechcú na seba nejako mimoriadne upútať pozornosť. V dámskej móde je možností oveľa viac. Kabáty, sukne, blúzky, ale aj nepreberné množstvo doplnkov, šatky, bižutéria, kabelky, topánky… Motívy šeliem na oblečení vysielajú o nositeľke signály nezávislosti, nekonformnosti, sexuality  a sebadôvery. Možno aj preto ich najčastejšie vídame na celebritách, ktoré – aspoň navonok – vyžarujú priam nekonečné sebavedomie a snahu odlíšiť sa, šokovať, vybočiť z normálu, byť neprehliadnuteľnými. K takým určite patrí napríklad speváčka Miley Cyrus, modelky Bella Hadid či Kaia Gerber. Silu zvieracích motívov šeliem si ale uvedomuje mnoho žien a dokáže s ňou veľmi rafinovane pracovať.

 

Šatka ŠelmaAko si poradiť so zvieracími motívmi?

Stačí ak si zafixujeme niekoľko zásad.

  1. Nikdy nekombinujeme vzor šelmy s inými vzormi
  2. Zvieracie potlače kombinujeme s jednofarebnými odtieňmi ostatných farieb, ale vždy veľmi uvážlivo. Nikdy nie je chybou obliecť si k takejto potlači len béžovú farbu, alebo len bielu, či hnedú, kaki a podobne. Práve neutrálne farby vyvažujú divokosť a vytvárajú perfektný súlad a dojem sofistikovanosti.
  3. Aj pri voľbe strihov šiat v kombinácii so zvieracou potlačou treba byť skôr umiernenejší, než extravagantný. Vzor je dostatočne silný, aby upútal pozornosť.
  4. Doplnky treba voliť takisto s rozvahou a umiernene.
  5. Zvieracie vzory priťahujú pozornosť, takže si dôkladne zvážte na ktorú časť tela ich oblečiete. Ak máte napríklad silnejšie boky, tak zvierací motív v podobe sukne rozhodne nebude tým pravým orechovým.

Ak ste ešte vo svojom šatníku nedali priestor zvieracím vzorom, netreba sa báť. Začať sa dá napríklad so šatkou s gepardím vzorom. Fascinujúci, graficky atraktívny doplnok ako pre ženy, tak pre pánov. Tento unisex prvok rozhodne zaboduje a povýši váš outfit na nový level. Ak naberáte odvahu pomalším tempom tak určite bude dobrou voľbou náramok, alebo náušnice.

 

Môžu vegáni nosiť zvieracie vzory?

Dobrá otázka. Z faktického hľadiska nie je dôvod prečo by nemohli nosiť oblečenie, alebo doplnky so zvieracími vzormi, ak sú skutočne vyrobené z iných materiálov a žiadne zviera kvôli tomu nezahynulo. Ale keby sme sa na to pozerali očami vegánov, mali by sme asi zábrany. Psychologické. Mentálne. Pretože ak si raz na seba zoberie takto zmýšľajúci človek odev so zvieracou potlačou, tak sa do istej miery stáva  propagátorom myšlienky využívať zvieraciu srsť a kožu v módnej branži.

 

Tigria blúzkaAké vzory divokých zvierat sa v návrhoch dizajnérov a módnych tvorcov objavujú najčastejšie?

K najobľúbenejším rozhodne patrí leopardí, gepardí, či tigrí vzor. Ale zvieracia ríša ponúka desiatky ďalších inšpirácií. K najatraktívnejším a najviac používaným patrí zebrí, či žirafí vzor, ale aj hadí, krokodýlí a mnohé ďalšie. Fauna, teda zvieracia ríša, patrí rozhodne k veľmi obľúbeným inšpiráciám módnych tvorcov. Napodobniť, prípadne kreatívne stvárniť to, čo príroda geniálne vytvorila, je výzvou. Zvieracie vzory nesú v sebe náboj zmyselnosti, pôsobia divoko, prirodzene a príťažlivo. Nie náhodou ich módni tvorcovia zaraďujú do svojich kolekcií vždy znovu a znovu. Leopard King , čiže Leopardí kráľ – tak je označovaný taliansky módny tvorca Roberto Cavalli. Prečo asi, nemusíme trikrát hádať. Do akej miery podliehajú zvieracie vzory módnym trendom a sú stále aktuálne? Tak tu si môžeme byť absolútne na istom! Vzory zvierat nikdy z módy nevyšli a evidentne nehrozí, že by im odzvonilo. Práve naopak. Fascinácia prírodou je silná a v tvorbe návrhárov stále prítomná. O budúcnosť sa nemusí báť.

 

Šatka gepardí vzor

Šatka Šelma

Aj naša šatka Šelma vás vedie do zvieracej ríše, ktorá je inšpirovaná najrýchlejším zvieraťom na svete gepardom. (Patrí mu absolútne svetové prvenstvo v rýchlosti. Ako jediné zviera na zemi dokáže zrýchliť z nuly na 114 km  za 3 sekundy!)  Ak sa chcete stať aspoň na chvíľu atraktívnou šelmou, či len upútať pozornosť okolia, šatka šelma je rozhodne dobrou voľbou.

Dravosť, rozhodnosť, rýchlosť nezávislosť, samostatnosť, originalita, príťažlivosť. Je možné, že práve takéto pocity vám začnú kolovať v žilách v oblečení, či s doplnkami so zvieracími vzormi. Ak odmyslíme negatívnu agresivitu, tak sa odvážte v sebe prebudiť šelmu. Krásnu, nebojácnu, neopakovateľnú!

 

Lennie Maxx

Foto: Zuzana Zúbriková © pre Apropo You, Lennie Maxx, Lubo Prager, Pinterest cocoayachtclub.com

Počet pozretí: 1833

Pridaj komentár