Žurnál

Salvatore Ferragamo – Príbehy slávnych značiek

Ferragamo shoes

Fascinujúce, obdivuhodné, inšpirujúce. Také sú príbehy mnohých slávnych, talentovaných ľudí, ktorí po sebe zanechali nielen materiálne, ale aj duchovné a morálne hodnoty. K takým určite patrí aj príbeh svetovej luxusnej značky Ferragamo.

Slávny Salvatore

Wanda Ferragamo, Audrey Hepburn a Salvatore Ferragamo

Predstavte si, že ste doma, staráte sa o deti a domácnosť a život beží svojim tempom. Jedného dňa ale pricestuje váš manžel z USA s vzácnou návštevou, legendou a mega star filmového plátna Audrey Hepburn. Surrealistická predstava? Takmer.

FerragamoTáto situácia je však reálna. Odohrala sa a je súčasťou veľkého príbehu rodiny Ferragamovcov. Kto bol Salvatore Ferragamo? Dnes už svetovo známe meno patrilo mužovi, ktorý sa narodil v roku 1898 v malom talianskom mestečku Bonito. Pochádzal zo štrnástich detí a nikto vtedy netušil, že sa v rodine rysuje mimoriadny talent, neskôr ikona obuvníckeho remesla. Salvatore sa neskôr preslávil ako návrhár luxusnej obuvi a v roku 1929 si dal zaregistrovať patent na svoj najslávnejší vynález oceľovú podperu, ktorú vkladal do podpätku topánok čím zabezpečil stabilitu topánky. Od tých čias už iba pribúdalo patentov a množstvo neopakovateľných a originálnych modelov. Nečudo, že chýr o kvalitnej obuvi sa čoskoro rozletel svetom a to už bol len krôčik k tomu, aby sa Salvatore stal takmer dvorným návrhárom a obuvníkom hollywoodskych hviezd Audrey Hepburm, Marilyn Monroe, Grety Garbo, a ďalších ako aj slávnych herečiek talianskej kinematografie Sofie Loren, Anny Magnani a ďalších. Nechýbali ani prezidenti, či najznámejšie osobnosti sveta.

 

Čarovné črievičky

Sphia Loren a Ferragamo

Salvatore Ferragamo so Sophiou Loren

Možno takto by ich nazvala nejedna žena, keď sa v topánkach od Ferragama  prechádzala po meste, či okúzľovala svoje okolie na rozličných akciách a spoločenských udalostiach. Samotná manželka Salvatoreho – Wanda sa o kvalite jeho topánok vyjadrila mimoriadne obdivne. „Nič pohodlnejšie som nikdy nezažila. Akoby som sa vznášala!“ – povedala údajne v momente, keď si ich obula a chodila v nich po prvýkrát a potom už stále. Salvatoreho fantázia sa naplno prejavila aj v čase krízy, keď nebol dostatok ocele na jeho patentované výstuhy do podpätkov. Nedal sa odradiť a vytvoril ďalšiu novinku, jeden z jeho najikonickejších modelov, tzv. Rainbow topánky na platforme. Z núdze cnosť, ako sa hovorí. Pôvodne boli vytvorené pre americkú herečku Judy Garland.Rainbow Vynikajúci tvar, silné farby, zlatá koža a perfektné remeselné spracovanie, novátorský dizajnérsky počin. Tak by sa dali charakterizovať Rainbow topánky. Navyše tu tvorca použil nový materiál – korok, ktorý bol ľahko dostupný a poskytoval nové možnosti.

 

Nôžky na červenom koberci

“Obuvník hviezd” – i túto prezývku získal Salvatore, po tom čo si v otvoril v roku 1923 svoj Hollywood Boot Shop a od prvej objednávky filmových štúdií, aby vytvoril topánky pre westernové filmy sa jeho sláva šírila bleskovou rýchlosťou. K prvým klientom potom patrili  Mary Pickford, Douglas Fairbanks, Rodolfo Valentino, Pola Negri a mnoho ďalších filmových legiend. Puto medzi filmom a Salvatoreho tvorbou sa už potom nepretrhlo a záujem o jeho modely sa objavovali sezónu za sezónou, rok za rokom. Salvatore miloval farby. So svojou obľúbenou – červenou – sa  mohol dokonale vyhrať pri tvorbe topánok pre Marylin Monroe. Písal sa rok 1955 a tvorca privádza na svet jeden zo svojich najdokonalejších vynálezov – vysoké lodičky. Dnes už ikonické červené lodičky posiate vzácnymi kameňmi preslávili nielen štíhle nôžky slávnej herečky, ale aj jeho tvorcu. Originalita a kvalita nezostávajú nepovšimnuté a odvtedy sa u slávneho obuvníckeho dizajnéra nezastavil tok objednávok na lodičky najslávnejších hviezd filmového plátna . Každá hviezda túžila vlastniť aspoň jeden pár. Červené koberce a lodičky od Ferragama vytvorili ideálnu súhru a upevnili jeho pozíciu jednotky na svetovom trhu. A nielen to. Salvatore preslávil nielen svoje umelecké meno, ale aj svoju krajinu a Made in Italy získalo vo svete obrovské renomé! Dodnes sa topánky Ferragamo vyrábajú v špičkovej kvalite a zásadne v Taliansku. Patria k tomu najluxusnejšiemu módnemu tovaru.

 

Ferragamo DNA

Salvatore Ferragamo bol skutočným umelcom, ale aj zručným remeselníkom. “Obuv je komplexným dielom, pretože spája kreativitu s inžinierskym štúdiom chodidla“ – hovorieval. „Na dolných končatinách spočíva váha celého tela, preto je nevyhnutné zabezpečiť rovnováhu. Aj najoriginálnejšie topánky, najinovatívnejšie podpätky alebo kliny by boli nulovými vynálezmi, keby sa na nich nedalo chodiť.“ Salvatore vždy kombinoval vkus s pragmatizmom. Neustále študoval klenbu chodidla a bol hrdý na to, že ponúka inovatívne modely aj z anatomického hľadiska. Nielen módne výstrelky. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že jeho rešpekt k dynamike a rovnováhe chodidla sa organicky spájal s jeho kreativitou a umeleckým duchom, pričom dbal na blaho a fyzické pohodlie nositeliek a nositeľov jeho topánok. Za svoj život podal viac než 350 patentov na dizajn obuvi a v archíve spoločnosti sa dodnes nachádza 14 tisíc jeho nákresov rôznych štýlov obuvi. Obrazne povedané, v žilách Ferragamo topánok koluje neopakovateľná DNA. Umenie, remeselná zručnosť, špičková kvalita, dôraz na farbu, materiál, harmónia, prepracovaná anatómia, invencia.

“Život ma naučil, že príroda nám dáva dokonalé nohy. Ak sa poškodia, je to preto, že naše topánky nie sú kvalitné. Nie je však potrebné podstupovať takéto mučenie, a to ani v mene márnivosti. Všetci môžeme šťastne chodiť v pohodlnej, rafinovanej a skvelej obuvi. Toto je moja celoživotná práca: naučiť sa vyrábať perfektné topánky, odmietať dať svoje meno na tie, ktoré nie sú” —  napísal Salvatore Ferragamo vo svojej knihe pamätí.

 

Salvatore Ferragamo zanechal po sebe nielen obuvnícke impérium  tej najvyššej kvality a morálnej hodnoty, ale aj čosi ešte vzácnejšie. Svoju rodinu, na čele ktorej ešte dlho stála jeho žena Wanda. A nielen v čele rodiny… O sile tejto ženy a jej detí v nasledujúcom blogu…

 

Lennie Maxx a Vivienne Solei

Fotografie: Vivienne Solei, Pinterest Matilde d’Urso, Pinterest Francesca P., tatlerasia.com

 

O živote obuvníckej legendy sa môžete dozvedieť aj v podcastoch “Shoemaker of Dreams” na Spotify, SoundCloud and Apple iTunes

 

Počet pozretí: 2120

One thought on “Salvatore Ferragamo – Príbehy slávnych značiek

  1. Janicko píše:

    Zaujimave, odhalujuce nepoznane.

Pridaj komentár