Uragán vášní – ako inak nazvať názorovú a emocionálnu reakciu ľudí na nosenie rúšok? Nikoho by ani v najdivokejšom sne nenapadlo, že táto „módna novinka“ sa stane na veľmi dlhú dobu našim spoločníkom. Zatiaľ čo jedni sa búria, zlostia, kričia a rebelujú a rúška nenosia, ostatní ju jednoducho vzali na milosť. „Buriči“ sa odvolávajú na obmedzovanie osobnej slobody – ale ako je známe – sloboda jedného človeka sa končí tam, kde druhému spôsobuje ujmu. Takže zatiaľ čo jedni chránia seba, ale aj ostatných, druhí len využívajú ohľaduplnosti zodpovedných „nositeľov“ rúšok a sú vlastne nimi chránení, zatiaľ čo oni s kľudným svedomím ohrozujú ostatných.
Mnohé štáty a národy ( napríklad Japonci), i mimo obdobia pandémie, považujú nenosenie rúšok na verejnosti za mimoriadne bezohľadné, nehygienické a nekultúrne.
Ale povedzme si zopár vecí na tému RÚŠKO. Kde sa vzalo, tu sa vzalo, rúško sa objavilo v našich životoch. Celý svet musel odrazu k nemu zaujať stanovisko. Nosiť, či nenosiť? Chráni nás pred smrtonosným vírusom, či nie? Zatiaľ čo WHO ( Svetová zdravotnícka organizácia) spočiatku spochybňovala jeho funkciu, musela pod ťarchou kvalifikovaných odborných analýz kapitulovať. Tak ako to teda vlastne je? Desiatky vedeckých štúdií dokázalo, že nosenie rúšok významnou mierou znižuje riziko nákazy. „Štúdia publikovaná 27.júna 2020 v odbornom časopise Lancet ( patrí k najstarším a najznámejším populárno-náučným lekárskym časopisom na svete. Časopis publikuje originálne výskumné články, recenzné články, úvodníky, recenzie kníh, ako aj novinky a kazuistiky – pozn. autorky), ktorej sa zúčastnilo 25 tisíc ľudí, dospela k záveru, že rúška spoločne s dodržovanými rozostupmi znižujú riziko prenosu koronavírusu o 34 percent.“1. Škótski vedci z Edinburghskej Univerzity zasa uvádzajú, že… „osoba, stojaca dva metre od človeka, ktorý kašle bez rúška, je vystavená viac než tisíckrát väčšiemu množstvu kvapôčok, než keď stojí od kašľajúceho s rúškom na tvári vo vzdialenosti 5 centimetrov.“2.
A ešte názor českého evolučného biológa Jaroslava Flégra: „Každý, kto má aspoň nejaké znalosti z epidemiológie musí vedieť, že i keby rúška znižili šírenie nákazy čo i len o 10 percent, je správne ich používať. Môžu zásadne zmeniť šírenie epidémie.“3.
V citáciách by sme mohli už dnes pokračovať veľmi dlho a opierať sa o mnohé štúdie, ale faktom zostáva, že nosenie rúšok má mimoriadny význam v boji proti šíreniu smrtonosného vírusu. Odborníci vždy jedným dychom ale vždy dodávajú, že efekt sa znásobuje dodržiavaním pravidla 3R. Rúško – rozostupy – ruky.
Než budeme mať k dispozícii očkovacie látky je dobré robiť všetko preto, aby sme chránili seba aj ostatných dodržiavaním v podstate jednoduchých pravidiel. A z nosenia rúšok, namiesto frfľania a sťažovania sa, si môžeme urobiť bežný zvyk, alebo zaujímavý zdravotno-módny trend.
Zdroj: Citácie 1., 2. 3. – Panorama 21. století, číslo 4, zima 2020
Text a foto: © Lennie Maxx