Žurnál

Prezident ako Trendsetter?  Flanelová košeľa – hit sezóny

Generál Petr Pavel ako trendsetter?

Určite áno. Nedávne voľby v Českú ukázali, že aj muži môžu zamiešať módne vody a nastoliť nové trendy.

Prezidentka SR  Zuzana Čaputová s originálnym darčekom od českého prezidenta Petra Pavla. Foto: ©Mikuláš Křepelka

To, čo asi nikomu neušlo, je fakt, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, okrem krásnej kytice dostala od novozvoleného českého prezidenta aj tašku, z ktorej vykúkala kockovaná flanelová ružová košeľa.

Prečo práve flanelová košeľa?

Veď flanelové košele nie sú práve luxusný odevný kus a nie veľa Čechov a Slovákov ich má v obľube. Históriu má však dlhú a bohatú. Flanelová košeľa vznikla ešte v 50-tych rokoch minulého storočia v Amerike. Nosili ju prevažne robotníci, drevorubači a remeselníci, nakoľko sa nekrčila, bola teplá, mäkká a odolávala aj vlhku a chladu. Podobne ako džínsy sa flanelová košeľa stala veľmi obľúbeným kúskom aj filmovej generácie dvadsiatnikov v seriáli Beverlly Hills 90210, alebo aj hudobných skupín.

Nedávno  modelka Kate Moss, na jednej fashion show ukázala, že bledulinko-modrá flanelka sa vynikajúco hodí k džínsom na každodenné nosenie. Flanelové kárované košele nosili aj slávne herečky ako Marilyn Monroe, Andrey Hepburn, či Liz Taylor. Boli totiž vzorom ženskej emancipácie. “Prérijnú” estetiku si do svojich návrhov vložil aj módny návrhár Ralph Lauren a vytvoril veľkú kolekciu kockovaných flanelových košieľ. Nosili sa najmä v období filmových westernov. Flanelky vyjadrovali aj určitý postoj hudobných skupín ako Gun’ s Roses. Spevák Kurt Cobain ju nosil vždy rozopnutú a pod ňou mal zastrčené bavlnené tričko.

A keď už košele doslúžia, roztrhajú sa sa na kúsky a je z nej vynikajúca prachovka.

Flanelové košele sa v minulom storočí a ešte potom dlho v socializme vyrábali v českom podniku Šumavan. Vyvážali sa nielen do Ruska, ale aj do celého sveta. Nemali absolútne žiadnu konkurenciu. Bohužiaľ po revolúcii, tak ako obrovské množstvo iných československých textilných fabrík sa sprivatizovalo a v krákom čase skrachovalo. Bohužiaľ i táto.  Dnes si už kvalitné flanelky musíme kúpiť priamo z Anglicka či Ameriky.

Dokonalá a rafinovaná symbióza

Ale vráťme sa ešte k nášmu prezidentskému “módnemu trendsetterovi” generálovi Petrovi Pavlovi. Okrem už spomínaných flaneliek zaujal aj perfektne pasujúcimi oblekmi a nádhernými košeľami. Zaujal rovnako dokonale ostrihanými vlasmi a upravenou bradou. Práve to robí ten zaujímavý kontrast medzi  drevorubačskou flanelkou a k dokonalosti vyvoňaným a upraveným zovňajškom. Jeho typický look je samozrejme aj uniforma, ktorá svedčí každému mužovi, kto ju vie patrične nosiť. Pretože im dodáva  look hrdého, sebavedomého,  odvážneho a zodpovedného chlapa. Dá sa teda predpokladať, že pulty módnych domov zaplavia flanelky, vojenské a generálske šiltovky. Pre nás ženy určite potešujúca skutočnosť, pretože všetko to, čo český prezident na seba obliekol, mu padlo ako uliate.

 

Yvonne Nico

Titulná koláž: Yvonne Nico s použitím materiálov z Instagramového účtu Petra Pavla.

Fotografie : Instagram Petra Pavla a Mikuláš Křepelka

 

Počet pozretí: 300

Pridaj komentár