Žurnál

Poďme plesať!

Kto by si nepamätal fascinujúci film Muž so železnou maskou s Leonardom DiCapriom v hlavnej dvojroli? Nenávidený kráľ Ľudovít XIV. si je istý svojím absolútnym doživotným vládnutím. Svoje dvojča dal uväzniť a jeho tvár skryť pod železnú masku v domnení, že ho takto nikto  neobjaví a jeho pozícia nikdy nebude ohrozená. Aký to omyl!  Každý kto film videl vie, aké napínavé peripetie nasledovali a ako vyzeral francúzsky kráľovský dvor vo Versailles v 17.storočí.

Zdroj foto: http://es.fanpop.com/clubs/the-man-in-the-iron-mask/images/6400510/title/man-iron-mask-poster-fanart

Vzrušenie a napätie sa vždy stupňovalo v čase plesov a bálov. Služobníctvo kmitalo  v neutíchajúcom tempe najmä vo chvíľach, keď sa mala zjaviť v tanečnej sále jeho výsosť kráľ Ľudovít XIV. Všetko muselo byť perfektné, žiadna chybička sa netolerovala.

Zdroj foto: https://www.viator.com/en-PH/tours/Paris/Viator-VIP-Palace-of-Versailles-Small-Group-Tour-with-Private-Viewing-of-the-Royal-Quarters/d479-5622VERSAILLESPARVIP

Aké vzrušenie muselo panovať na dvore, keď  fanfáry zaznievajú v plnej sile. Vysoké, zlatom zdobené dvere sa otvárajú. Prítomní sklonia hlavy a vzdávajú hold panovníkovi. Ten vo svojej majestátnosti dá pokyn hudobníkom a bál sa začína. Našuchorené sukne, ligotavé šperky, navoňané parochne, hodvábne šatky na pánskych hrdlách, na mieru šité topánky – to všetko sa dá odrazu do pohybu. Prím má samozrejme kráľ. Nie je pasívnym pozorovateľom. Tanec je pre neho vášeň, jedna z najobľúbenejších činností. Kostýmy, špeciálne šité tak, aby čo najviac ohúrili,vrátane našuchorených hodvábnych šatiek na krku, patria k jeho miláčikom. Ples je v plnom prúde. Kráľ Ľudovít XIV., prezývaný Kráľ Slnko (na základe jedného z najfascinujúcejších kostýmov – kostýmu Slnka, ktorým rád ohuroval), je vo svojom živle.

Pre Ľudovíta XIV. nebol tanec len príjemnou zábavou. Jeho zásluhou sa stal neodmysliteľnou súčasťou života na kráľovskom dvore. Pre neho bol balet viac ako umenie. Bola to politická mena, ktorá držala jeho krajinu pokope. Neprichádzalo do úvahy, že by niektorý šľachtic nevedel tancovať. Odpísal by sa tým nadobro. A tak ako dobre museli šľachtici ovládať šerm, jazdu na koni, umenie hovoriť, tak to mu bolo aj s tancom. Za éry Ľudovíta XIV. sa bály, plesy a tanec dostali na piedestál spoločenského života nielen vo Francúzsku, ale v celej Európe. Kráľ Slnko založil koncom 17.storočia prvú profesionálnu baletnú spoločnosť, Parížsku operu a balet a Academie Royale de Musique. Nech už bol kráľ Ľudovít XIV. akokoľvek márnivý a sebastredný, nemožno mu uprieť zásluhu na vytvorení tradície bálov a plesov.

Zdroj foto: http://www.historickarevue.com/clanok/oslnivy-kral

A tak, či máte alebo nemáte radi tieto honosné zábavy, faktom zostáva, že práve tento druh spoločenskej zábavy je perfektnou príležitosťou ako odprezentovať nádhernú róbu, perfektne padnúci spoločenský  večerný oblek, či frak.

A netreba zabudnúť, že práve tu majú svoju skvelú šancu atraktívne šatky, plédy a šály! Dokážu podčiarknuť a zvýrazniť celkový outfit, dodať mu ešte viac lesku. Takže, poďme plesať, nechajme sa unášať hudbou, tancom a povznesenou náladou!

Počet pozretí: 3239

Pridaj komentár