Nosiť či nenosiť šperky, bižutériu, doplnky – priam Shakespearovská otázka, ktorú si kladie ešte stále dosť mužov. Áno, aj v 21. storočí.
Ale vydajme sa na cestu do minulosti – na cestu do praveku… To čo bolo kedysi si môžeme len domýšľať, alebo odsledovať v historických dokumentoch. A fakt je, že niekedy zírame a čudujeme sa.
Pozrime sa na takých Kromaňoncov, predchodcov Homo Sapiens. Boli to riadni divosi, agresívni, bojovní, neľutostní drsňáci. Pripisujeme sa im aj fakt, že vyhubili mierumilovnejších Neandertálcov. A predstavte si, že aj títo chlapíci sa zdobili “šperkami”.
A silne pochybujem o tom, že sa medzi nimi našli Kromaňonskí metrosexuáli, ktorí sa dlhé hodiny pozerali na svoj obraz na hladine rieky, či jazera prečesávali si dlhú neposlušnú bradu či divoké zlepené vlasy, prikladali si ulovené kosti zvierat k telu a hľadali to najlepšie miesto, kde by takúto ozdobu najlepšie umiestnili a kochali sa sami sebou. A predsa! Aj u nich zafungovalo niečo také ako estetické cítenie – samozrejme na primitívnej úrovni. Už aj oni cítili, že taký “banálny” doplnok, ako je šperk – v ich prípade kosti alebo zub zvieraťa – urobí svoje. Dokáže dať najavo ich originalitu, odvahu, povie čo to o ich statuse, proste urobí ich jedinečnými. A to boli bezpochyby len podvedomé signály.
Najnovšie štúdie a archeologické nálezy vo Francúzsku hovoria o tom, že aj Neandertálci boli tvorcami bižutérie a šperkov z vtedy dostupných materiálov – kostí, zvieracích zubov, mušiel. A radi s animi zdobili. A to aj muži aj ženy.
Takže ak hľadáte odpoveď či áno, alebo nie, tu je jedna z prvých odpovedí.
Čo všetko šperk, ozdoby a doplnky znamenali pre mužov v priebehu celej histórie ľudstva postupne odhalíme na našej plavbe minulosťou. Tak vitajte na palube!