Žurnál

Od aristokracie a konských dostihov k móde

Tyrkysový Kodet | Apropoyou.sk

Každá módna novinka má svoj deň narodenia alebo znovuzrodenia. A sú špecifické miesta, na ktorých uzrú svetlo sveta. Tak tomu je aj s Ascotom. Veľmi sofistikovaná, elegantná a originálna kombinácia kravaty, šatky a šálu pre pánov na úrovni.

https://pin.it/byjtbb6ygaz7sj

Po prvýkrát sa objavila na britských kráľovských dostihoch  (pretekárska dráha Ascot Heath), ktoré od roku 1771 organizovala britská kráľovna Anna. Na dostihy prichádzali páni odetí do tzv. ranného elegantného obleku s výrazným golierom obohateným  kvalitnou hodvábnou šatko-kravatou. Pôsobila menej formálne a treba povedať, že aj dosť frajersky a uvoľnene. A outfit pritom nestratil nič zo svojej elegancie, honosnosti a vysokého štýlu. A keďže práve v Ascote sa tieto šatky začali nosiť po prvýkrát už im prischol tento názov.

https://pin.it/icrkgjd2sfgefo

Na mieste by bola aj otázka prečo muži nosia radi kravaty, alebo  ascoty? Pravda je, že v súčasnosti sa upúšťa od formálneho typu oblečenia, napriek tomu psychológovia tvrdia, že práve kravata, podobne ako okuliare vysielajú do priestoru signál istej dôležitosti, zmyslu pre eleganciu a štýl, dodávajú majiteľovi punc vyššieho spoločenského statusu.

https://pin.it/nqulyxef6vjhln

O tom, že Ascot je vskutku zaujímavý a netradičný kus odevu, ktorý dodáva mužom šmrnc svedčí aj fakt, že mnohé osobnosti napríklad zo sveta filmu sa objavujú práve s elegantným ascotom na krku. A to nielen ako filmové postavy, ale aj ako osobnosti ktoré sa radi prezentujú ako znalci vytríbeného vkusu. Stačí len somenúť mená ako Gary Grant, Humphrey Bogart, Edward Fox, Michale Cain, Al Pacino a mnoho ďalších. A spomeňme si na nezabudnuteľný film s Audrey Hepburn a Rexom Harrisonom My fair Lady, kde sa to ascotmi len tak hemží. Ale aj v našich česko-slovenských novodobých dejinách nájdeme výrazné osobnosti, ktoré sa preslávili  nosením ascota. Napríklad český herec Jiří Kodet / dnes už bohužiaľ zosnulý),  označovaný za šľachtica  českého filmu, známy aj z postavy despotického vdovca, antikomunistu a protifašistického bojovníka Jindřicha Krausa v Hřebejkovom filme Pelíšky, bol často zachytený optikou fotografov v elegantnom oblečení. Ascot mal v jeho šatníku pevné miesto. My sme si preto šatku ascot pomenovali na jeho počesť tak po našom – Kodetka.

Nech je to akokoľvek, ascot dodáva mužom nádych šviháka, elegána, punc znalca vysokej módy, gentlemana. A priznajme sa, kto by sa rád nepomancoval s takým fešákom po boku?

https://pin.it/vtvw52fs7bewmk

Počet pozretí: 3049

Pridaj komentár