Žurnál

Nosíte papierové šperky?

Možno vás táto otázka trochu prekvapí. Vašou odpoveďou môže byť protiotázka: a nie je to len pre deti? Určite nie! Chcete byť originálni, uvedomelí, trendy, cool a na tepe doby? V tom prípade sú papierové šperky to pravé pre vás. Ale kde sa vzali?

 

Výlet do histórie

Papierové korálky sú tradičnou technikou výroby korálikových ozdôb, ktorá sa vyskytuje v rôznych kultúrach na celom svete. Táto technika spočíva v zvinutí alebo stočení úzkych pásikov papiera do tvaru korálkov a ich následnej úprave na rôzne dekoratívne ozdoby. Existuje veľa teórií o tom, kde a ako vznikli.  Niektorí odborníci tvrdia, že sa tieto korálky vyrábali už v starovekom Egypte a boli používané ako amulety alebo symboly. Iní zasa tvrdia, že pochádzajú z oblasti strednej Ázie a boli používané na výrobu náhrdelníkov a iných ozdôb. Ale poďme do novších dejín.

 

Predstavte si …

…na chvíľku, že ste ženou v Spojenom kráľovstve viktoriánskeho obdobia (1837 – 1901). Čo tak asi môžete podnikať? Žiadne sociálne siete, prístup k vzdelaniu obmedzený, spoločenské a profesné uplatnenie na bode mrazu. Lenže ženy aj vtedy boli akčné a tak si aktivitu vymysleli. Začali vyrábať korálky zo zvyškov tapiet. Na pletacie ihlice začali namotávať tapetový papier, korálky následne vyleštili včelím voskom (aby boli odolné) a navliekli na dlhé kúsky priadze. Et voilà! Vznikli nádherné predeľovače miestností z papierových králikov! Táto prax bola potom obnovená v 20. a 30. rokoch 20.storočia pri výrobe šperkov. Dnes je výroba papierových korálikov stále obľúbená po celom svete a využíva sa na výrobu rôznych ozdôb, ako sú náramky, náhrdelníky, náušnice a iné. Okrem toho sú papierové korálky používané aj na výrobu dekoračných predmetov.

 

Z akého papiera sa šperky dnes vyrábajú?

 

Úžasná správa! Z takmer akéhokoľvek druhu. Kancelársky či  baliaci papier, z nevyužitých kúskov darčekových papierových  obalov, kartónu, zvyškov tapiet, vzácnych ručne vyrábaných papierov, ale aj zo starých stránok časopisov, kníh, starých atlasov… fantázii tvorcov sa medze nekladú. V kombinácii s kožou, či sklenenými a ďalšími korálkami vzniknú neuveriteľne atraktívne šperky. Použitý papier závisí od typu a štýlu šperku, ktorý sa má vytvoriť. Pri výbere papiera sa zvyčajne berie do úvahy jeho farba, textúra, hrúbka a pevnosť. Existujú tiež rôzne prírodné farbivá, ktoré sa môžu použiť na farbenie papiera a dodanie šperku osobitosti a originality.

 

Prečo nosiť šperky z papiera?

Foto:Yvonne Vavrová

Dôvodov je neúrekom.

1.Papierové šperky môžu byť navrhnuté a vyrobené špeciálne pre vás, čím získate originálny a jedinečný kúsok. Sú veľmi ľahké a pohodlné na nosenie, čo z nich robí skvelú voľbu pre každodenné použitie, cestovanie i slávnostné chvíle.

2.Sú štýlové. Farebnosť, textúry a vzory sú neopakovateľné a vždy nesú pečať jeho tvorcu. Ide o individuálnu, kreatívnu prácu konkrétneho šperkára, či šperkárky.

3.Nosenie papierových šperkov je ekologické a šetrné k životnému prostrediu, keďže často ide o recyklovaný papier.

 

 

 

A dobrá správa na záver.

Výroba papierových šperkov sa môže  stať aj pre vás zábavnou činnosťou a tvorivým procesom v prípade, že si túžite osviežiť garderóbu absolútne jedinečným doplnkom. Chce to len trochu trpezlivosti, zručnosti a štipku talentu.  Prajeme vám krásne, farebné a  veselé stajlovanie vašich outfitov!

 

 

Lennie Maxx

Dizajn korálikov a šperkov : Lennie Maxx

Titulná fotografia: Yvonne Vavrová

Fotografie: Lennie Maxx

Počet pozretí: 824

Pridaj komentár