Žurnál

NIKDY NEHOVOR NIKDY, alebo monológ jedného rúška

Milí ľudia,

ani si neviete predstaviť ako sa cítim. Ako čierna ovca rodiny. Všetci sa ma chcú odrazu zbaviť, titulujú ma všakovakými nepeknými prirovnaniami a označeniami, už sa nevedia dočkať, kedy ma hodia do koša. Ale ja viem, že si to nezaslúžim. Najskôr ste ma horúčkovite zháňali, robili všetky množné kroky, aby som stálo pri vás a chránilo to, čo je pre vás najcennejšie. Zdravie. A ja som sa snažilo o dušu. Po počiatočnom nedostatku začalo pre mňa svitať na lepšie časy.

Nastal priam úžasný zvrat. Konečne sa na mňa niekto pozrel inými, láskavými očami!  Kreatívni návrhári a dizajnéri. Rýchlo pochopili, že aj zdravotnícka pomôcka a kus odevu v jednom, ktorý predstavujem, môže byť nielen účelná, ale aj krásna, inšpirujúca, oku lahodiaca. A tak som sa objavil na vašich tvárach  v tých najúžasnejších podobách, farbách, vzoroch a stalo som sa dokonca aj predmetom obdivu!

Chápem, že nie ste na mňa zvyknutí a asi si nikdy nezvyknete, pretože dýchať cezo mňa je trochu nepríjemné a namáhavé. Uvedomte si ale, že práve dýchacie cesty, teda nos a ústa, sú pre vírusy a baktérie ideálnou vstupnou bránou do vášho organizmu. A v prípade epidémie si svoj organizmus nechrániť je podobný hazard, ako nechať dokorán otvorené vstupné dvere do vášho bytu, či domu. Je to priam pozvánka pre nechcených hostí.

Takže milí ľudia, vezmite ma, prosím, na milosť a ešte ma nezahadzujte! Pretože nielen korona, ale aj iné vírusy a pandémie môžu spôsobiť ešte veľa paseky. Zoberte do úvahy napríklad aj  bežnú situáciu, kedy musíte sedieť v čakárni u lekára v dobe bežnej chrípkovej epidémie. Ako sa budete cítiť, keď v stiesnenom priestore čakárne  okolo vás budú ľudia kýchať a kašlať a vy nemáte kam utiecť? Alebo pôjdete na návštevu do nemocnice za niekým blízkym. Určite mu nechcete okrem kvetov, či pomarančov priniesť nejaký ten vírus zvonku, ktorý by ho mohol oslabiť. A čo ľudia s oslabenou imunitou, onkologickí pacienti? Tí všetci určite rúško v istých situáciách potrebujú. Preplnené letiská, nákupné centrá…no tých miest je viac, kde sa treba chrániť.

Mám taký návrh. Všetci viete, že som malý kus odevu, vážim zopár gramov, som skladné, dokonca aj elegantné. Tak prečo by ste si ma, len pre istotu, nemohli pribaliť do kabelky, páni napríklad do tašky s notebookom, cestovnej lekárničky, kufra či inej príručnej batožiny. Ja budem potichúčky odpočívať, nijako vám nebudem zavadzať, ale budem pripravené ako skaut! Pomôžem, keď bude treba a v pravej chvíli budem opäť na scéne. Že rúško už nebudete NIKDY  potrebovať? Nikdy nehovor nikdy! – znie jedno veľmi múdre príslovie. Želám vám život plný zdravia a nezabudnite na mňa! Rado by som zostalo vo vašich mysliach v dobrom i zlom. Ako správny manžel, či manželka…

Počet pozretí: 3404

Pridaj komentár