Žurnál

Nano zázrak (Odteraz aj v Apropo You)

Nano zázrak

Viete, čo je nano? Nanotechnológie? Možno tušíte. Ale koľkí z nás, by dokázali tieto pojmy len tak „z fleku“ definovať, popísať, vysvetliť? Čo si pod NANO máme predstaviť? Kde sa vzal tento technologický zázrak? Pozývam vás na výlet do neobyčajnej a fascinujúcej ríše nádherných farieb a tvarov. Do sveta, ktorý púhym okom nevidíme, ale pritom je už našou každodennou súčasťou. Takým tichým a užitočným spoločníkom.

Efekt lotosového kvetu

Človek je zvedavý tvor. A mnoho vecí, ktoré vynašiel, či vytvoril, našlo svoju inšpiráciu v prírode. Práve ona je v hľadaní múdrych riešení neuveriteľná! Počuli ste už o efekte lotosového kvetu? Voda z listov lotosu okamžite steká, pretože má len veľmi malý kontakt s povrchom. Zostáva tak nádherne čistý, sviežy, neporušený (napriek tomu, že vyrastá z bahna. A to je prvý príklad, ktorý si môžeme uviesť na margo takmer dokonalej nano impregnácie – odpudzuje kvapaliny a nečistoty absolútne suverénne. (Len tak  mimochodom – lotos je vo východných náboženstvách považovaný za symbol čistoty, regenerácie, znovuzrodenia a osvietenia. Príznačné…)

Čo je vlastne nanotechnológia?

Ale poďme k podstate. Čo je vlastne tá nanotechnológia? Bez akéhokoľvek zaváhania ju možno charakterizovať ako mimoriadne  modernú a prevratnú technológiu, ktorá sa zaoberá štúdiom a využitím štruktúr a vlastností nanočastíc. Ako si máte predstaviť nanočasticu? Je to taký „drobček“ o veľkosti 1-100nanometra. Že si to stále nedokážete predstaviť? Tak buďme konkrétni. Je to približne desaťtisícina hrúbky ľudského vlasu. Jeden nanometer je jedna miliardtina metra, 1 centimeter má  10 miliónov nanometrov. A napríklad taký novinový papier môže mať hrúbku asi 100 tisíc nanometrov. Keby sme si to zhrnuli – nanotechnológia je veda alebo inžinierstvo, ktoré skúma  a pracuje s vecami na ich atomárnej úrovni, teda  vo veľkosti nanometrov.

Kedy sa medzi nami zrazu táto technológia ocitla?

Ako to už tak býva, stretnutia vedcov na rozličných sympóziách a konferenciách zvyknú priviesť na svet objavné a prekvapivé fakty a objavy. Nebolo tomu inak ani na stretnutí fyzikov v Technologickom inštitúte v Kalifornii v roku 1959. Dnes už slávny výrok fyzika  Richarda Feynmana: „Na dne je ešte veľa miesta“, otvoril dvere odvážnym myšlienkam ako ísť ďalej a ešte prevratnejšie ovládať a manipulovať jednotlivé atómy a molekuly. Ale éra modernej nanotechnológie sa však začala až v roku 1981. Prečo práve v tomto roku? Jednoduchá odpoveď. Na svet prišiel tzv. tunelový mikroskop, ktorý dokázal vidieť jednotlivé atómy.  Uplatnenie poznatkov  zo skúmania nájdeme v biológii, chémii, fyzike, vede o moderných materiáloch, robotike a pod. Odvtedy uplynulo veľa času a vy sa určite opýtate, ako a kde sa s nanotechnológiami môžete stretnúť dnes v bežnom živote. Výpočet by bol dlhý, ale pre zaujímavosť – potravinársky, kozmetický, automobilový, textilný, stavebnícky, kozmický, elektronický priemysel, v medicíne a pod. Ale aby sme boli úplne konkrétni a osobní – s českou nano membránou s 99% záchytom submikrónových častíc, sa stretnete v podobe rúška  Maliarska paleta z dizajnérskej dielne Yvonne  Design (Apropo You) a renomovaného českého výrobcu nanoSPACE, s.r.o. Sme hrdí, že Slovensko a Česko, stále nachádza nové priestory k spolupráci (o tom v ďalšom blogu) a to najmä v takej dôležitej oblasti akou je ochrana zdravia. Prevratné poznatky, túžba ísť ďalej a prichádzať s modernými technologickými postupmi v spojení s umeleckou invenciou, je rozhodne to, čo s kľudným svedomím môžeme označiť ako progresívne, perspektívne, udržateľné a fascinujúce.

 

Text a foto: Lennie Maxx

Zdroje:

  1. Interview s generálnym riaditeľom spoločnosti nanoSPACE, s.r.o. Mgr. Ing. Jiřím Kůsom.
  2. www.nanoprom.sk
  3. www.nano-concept.cz
Počet pozretí: 2810

Pridaj komentár