Žurnál

Môže za to Audrey Hepburn, Olivia Newton John alebo Jane Fonda?

Kvalitné legíny Vesel= citrńy z dielne Yvonne Design

Do istej miery každá z nich. Ale vráťme sa na začiatok. O čom je reč? No predsa o legínach! V šatníku každej ženy by sme určite našli najmenej jedny. A to je veľmi skromný odhad.

Súčasný módny trend, alebo nič nové pod slnkom?

Škótski muži v legínach -históriaObidve konštatovania sú správne. Kto bol na začiatku? Ak si myslíte, že legíny boli od svojho vzniku hlavne súčasťou dámskeho šatníka, ste na omyle. Boli to páni! Napokon ako v mnohých oblastiach módy. (Ale o tom v ďalších blogoch). Prvenstvo sa pripisuje Škótskym mužom už v 14.storočí! Samozrejme, že vtedajšie legíny, alebo odev veľmi propomínajúci dnešné legíny, nevyzerali ako tie dnešné, ale pozostávali z dvoch kusov, teda na každú nohu jeden kus. (Čiže niečo medzi pančuchou a nohavicami). Po navlečení na nohu sa upevňovali k pásu a nosili sa napríklad na lov, Indiánske legínyalebo zhotovené z kovových očiek ako súčasť vojenskej výzbroje. Toto „čudo“ nosili páni pod nohavicami v období renesancie v celej Európe. A dámy pozor! Až v 19.storočí sa „legíny“ objavujú aj v dámskej móde, kedy sa začali nosiť pod krinolíny. Ale aby sme nekrivdili ani iným národom – aj Indiáni boli vyfešákovaní v dvoch samostatných kusoch „legín“, ktoré si remienkami pripevňovali na opasok. O tom, že boli aj krásne vyzdobené a farebné vieme všetci, ktorí sme čítali Mayovky, alebo sledovali filmy s Vinetuom a Old Shaterhandom. Dochované zdroje uvádzajú aj fakt, že práve kovboji sa touto indiánskou „módou“ výdatne inšpirovali.

Vzostupy a pády

Audrey Hepburn filmOd 14.storočia ubehlo dosť vody a legíny sa v oblasti módy objavovali a mizli, menili svoju podobu, patrili k obľúbeným, ale v istých obdobiach aj k nepovšimnutým kusom. Až v 20.storočí nastal boom. V roku 1957 nakrútil režisér Stanely Donen muzikálovú romantickú komédiu Funny Face. Hlavná hrdinka, šarmantne stvárnená Audrey Hepburnovou, sa vo filme objavila v dnes už 80.roky Legginsikonickom oblečení – čiernom priliehavom svetri, 7/8 čiernych, priliehavých nohaviciach a balerínach. Jej zjav a look vyvolali doslova šialenstvo a práve tieto čierne nohavice sa stali predchodcom legín, aké poznáme dnes.

 

Nielen film a módny priemysel

Spandex Joseph Shivers

Joseph Shivers vynálezca Spandexu

…ale aj technologický vývoj v oblasti textilných materiálov sa podstatnou mierou podieľal na nových možnostiach uplatňovaných práve v móde. Americký chemik Joseph Shivers  sa v 50.rokoch zaslúžil o vznik nového syntetického vlákna Spandex. My ho poznáme aj pod názvom Lycra, či Elastan. Tým sa  do módy, ale aj iných oblastí, dostali extrémne pružné vlákna, ktoré znamenali pre dizajnérov, výrobcov látok a  následne aj módnych tvorcov látok nevídané možnosti.

Olivia Newton John legíny60.roky teda hýrili syntetikou a zvodnými obtiahnutými odevami. A ak sa zasa vrátime k filmu a hudbe zasa to bola filmová hviezda Olivia Newton John vo filme Pomáda, ktorej zjav, v mimoriadne priliehavých a sexi legínach a koženou bundou v závere filmu, vyvolal obrovský záujem. Aj pre takú Madonnu sa legíny stali neodmysliteľnou súčasťou jej koncertných turné a to nielen ako športové a pohodlné oblečenie na dlhé presuny z miesta na miesto, ale aj ako súčasť  „kostýmu“ na pódiu.

Ošiaľ menom „Jane Fonda‘s Workout“

Americká herečka Jane Fonda sa v 80.rokoch pustila do projektu  Jane Fonda’s Workout. Voľne preložené ako Cvičenie s Jane Fonda. Perfektne vystihla tenjane Fonda in leggins správny čas s využitím technológie VHS kaziet, aby vstúpila do miliónov domácností a priniesla ženám cvičenie až domov. O tom, že to bolo geniálne obchodné rozhodnutie svedčí aj multimiliónový biznis, ktorý takto vybudovala. Ženy si v pohodlí domova zacvičili, bez toho aby ich vo fitkách niekto posudzoval ako vyzerajú, nemuseli z domu ani päty vytiahnuť a stálo ich to naozaj pakateľ.

Leggins Happy Lemons Yvonne design

Veselé citróny Yvonne Design

To, že ženy majú všeobecne nízke sebavedomie, netreba ani komentovať. A práve Jane Fonda aj v tomto ohľade zaslúžila o lepší pocit zo seba samých . A čo je dôležité a charakteristické cvičenie prebiehalo v desiatkach atraktívnych legínach, ktoré sa potom rozrástli ako huby po výdatnom lejaku aj v bežnom živote. Takže nielen Audrey Hepburn, Olivia Newton John, Jane Fonda, Madonna, ale aj Rod Stewartd  sa stali obrovskými propagátormi legínovej módy, ale následne aj módni dizajnéri a značky tzv. high fashion ako napríklad Jean Paul Gautier, či Kenzo.

 

O tom, čo je to Athleisure a ako súvisí s legínami v následujúcom blogu.

 

Lennie Maxx

Zdroje: Flickr, PerthNow.com.au, Pinterest, Ruby Lane, WhoWhatWear, Google Arts and Culture, Medium, Slide Player

Foto a modelka – legíny Veselé citróny, Yvonne Design : ©Silvia Larikenta pre Apropo You, Sri Lanka 2022

Počet pozretí: 1676

Pridaj komentár