Žurnál

Mindfulness Vianoce

Ako sa mindfulness spája s Vianocami? Úplne perfektne!

Len aby sme vedeli o čom hovoríme: mindfulness je anglické slovo, ktoré sa nedá preložiť do slovenčiny jedným slovom. Ak by sme to predsa len chceli nejako pochopiť, tak doslovný preklad by znel: mať plnú myseľ. Pýtate sa čoho? A v tom je to čaro! Mať plnú a koncentrovanú myseľ na to, čo práve v danej chvíli robíme, čo cítime, čo v danom okamihu sledujeme, čo prežívame v súvislosti s dianím, ktoré sa nás bezprostredne týka.

 

Poviete si: Vianoce sa predsa týkajú všetkých, takže načo ešte nejaký mindfulness? Veď sa na ne sústreďujeme celou našou bytosťou! Áno, zháňame darčeky, stromčeky, ozdoby, jedlo a pitie, gratulácie, cestovné lístky, dokončujeme úlohy v práci, len aby sme “potom” mali pokoj, plánujeme, organizujeme, beháme z jedného Vianočného večierka, či Vianočných trhov na iný, „gruntujeme“ celý byt …Cítite už v tom výpočte úloh ten zhon, stres, nervy a napätie? Takže ako stráviť Vianoce tak, aby sme si ich užili v plnej mindfulness paráde?

 

Zásada číslo jedna: Zážitok pre každého

Vianoce majú byť krásnymi dňami nielen pre tých, pre ktorých ich pripravujete, ale aj pre Vás. Nemáte sa uštvať k odpadnutiu pri ich príprave. Musíte si ich vychutnať aj vy. Angličan by v súlade s mindfulness povedal: Take it easy! Čiže zľahka. Nemusí byť všetko dokonalé, keď bude niečo chýbať, nezrúti sa svet, keď nebudú obrúsky na stopercent ladiť s aranžmán sviatočného stola, nič sa nestane. Chutiť bude aj tak všetkým. Ide o to, aby sa všetci pri slávnostnom stole cítili príjemne, aby z vašej konverzácie sálala radosť a pohoda, aby ste sa zasmiali, pobavili a hlavne všetkými zmyslami vychutnali ten pocit spolupatričnosti, tú výnimočnú chvíľu plnú vôní, svetielok a kľudu. Na chvíľku sa zamyslite, nadýchnite sa a nalejte si do žíl čašu radosti zo vzájomnej blízkosti. Kedy zasa budete takto spolu? Rok je dlhý…

 

Zásada číslo dva: Príjemné pocity

Nepreháňajte ani s pečením. Isteže je fajn mať dobroty kam sa pozrieš, ale buďme úprimní: dokážeme cez Vianoce o toľko viac zjesť? Máme odrazu väčší žalúdok, trávi nám nejakým vianočným zázrakom lepšie? Musíme mať na stole desať druhov sladkostí, len aby všetci videli čo dokážeme, aby sme predbehli susedu? Mindfulness guru by vám povedal: Áno pečte, ale s mierou, ale hlavne sa z tejto činnosti tešte! Vnímajte vôňu linúcu sa z rúry, vnímajte, ako cesto príjemne komunikuje s vašimi dlaňami, aké je hebké, voňavé, aké úžasné tvary dokážu formičky vykúzliť, aký čarovný je okamih, keď pečiete s blízkou osobou – maminou, babičkou, dcérou, sestrou, či otcom alebo priateľom, aké super pohodové tóny vyludzuje rádio, či apka Spotify z mobilu, ktoré ste si k tomu pustili. Keď je rúra plná a vy čakáte na okamih, keď to všetko bude tak akurát, zatancujte si v kuchyni zopár bachata, či salsa  krokov, alebo iných ťažko definovateľných krokových variácií…Vnímate ako vám je?

 

Zásada číslo tri: Konečne nemusíte všetko stihnúť

Vianoce nám ponúkajú unikátny priestor a luxus v podobe voľných dní. Nechajte diár diárom, neplánujte si všetky množné stretnutia s kamarátmi, ktoré ste doteraz nestihli. Buďte s tými najmilovanejšími, pozrite si spolu film, rozprávajte sa, robte možno aj bláznivé veci, nacvičte si temperamentný tanec a nakrúťte video na tik tok, alebo si doprajte luxus byť na chvíľku len sami so sebou. Nájdite si útulný kútik, pustite si dobrú hudbu, zoberte do rúk skvelú knihu, vnímajte ticho, alebo tóny príjemnej hudby.

Zásada číslo štyri: Počúvajte zvuky, vnímajte vône, obdivujte veci okolo seba.

Možno si ani neuvedomujete, ako veľmi ste ponorení v smogu moderných technológií, všednom zhone, ktorý si vyžaduje našu pozornosť smerom k povinnostiam a štýlu hektického života. Choďte na prechádzku a zahrajte sa hru. Počas prechádzky v lese či  parku skúste na chvíľku prerušiť konverzáciu a vyhláste hru. Všetci sa na moment zastavte, nič nehovorte, len počúvajte. Pár minút. A potom nahlas povedzte, čo počujete, čo vidíte, čo cítite. Niekto povie, že nič, lebo mu je zima a chce ísť do tepla, iný zasa užasnuto skonštatuje, že počuje ďatla či vníma čvirikot vtákov, alebo škriekanie vrán, niekto z vás sa zadíva na uzimené listy, ktoré na stromoch ešte zostali a chvejú sa zimou a vlhkom, alebo si všimne psíka, ktorý sa spontánne jaší v snehu, brechá a od radosti skáče. Niekde zaplače dieťa v kočíku, odinakiaľ sa ozve spontánny smiech skupinky teenagerov. Alebo jednoducho „započujete“ totálne ticho okolo vás. Je toho veľa, čo si odrazu uvedomíte a verte, že je to príjemné zistenie. Odrazu budete viac spätí s vlastnými pocitmi a emóciami, sami so sebou.

Zásada číslo päť:  Darujte, nielen prijímajte a vyjadrite vďačnosť.

Vianoce sú ideálnym časom, ako urobiť druhému človeku radosť. Výskumy dokazujú, že nielen dostať dar, ale aj akt darovania má pozitívny efekt na našu náladu a šťastie. Keď niekoho obdarúvame, náš mozog sa zaplavuje endorfínom a naše telo zaplavujú pocity šťastia a vnútorného mieru. Náš mozog nezaujíma aký je dar veľký, alebo koľko stál. Dokonca, ani nemusí ísť o materiálnu vec. Už len vaša pozornosť, záujem  a prítomnosť sú obrovským darom. Schopnosť dar oceniť je zároveň aj vyjadrením pozitívneho vzťahu a úcty k ostatným, k pozitívnym veciam v našich životoch. Povedzte, prečo sa vám darčeky páčili, čo pre vás znamenajú, čo pre vás znamená byť spolu. Nechajte tento pocit preniknúť do každej bunky. Verte, že takto si budujete skvelú databázu pozitívnych pocitov na horšie časy.

Vianočný tréning

Je to možno zvláštne prirovnať Vianoce k tréningu, ale je to naozaj ideálny čas, ako začať s mindfulness. Ideálny čas ako si uvedomiť krásu prítomného okamihu, štedrosti, pozitívneho naladenia. Žite teraz, tu, s plným uvedomením si blízkosti ľudí, ktorí vás milujú. Pretože prítomný okamih je to najintenzívnejšie, čo môžete práve prežívať a cítiť.

 

Lennie Maxx

Foto: Lennie Maxx, StockSnap.io, freepick.com

 

Počet pozretí: 561

Pridaj komentár