Žurnál

KÚZLO HANDMADE

Zdroj foto: © Lennie Maxx

Prečo si niekedy radšej kúpime malé, nedokonalé, možno aj trochu červivé jabĺčko na miestnom trhu, než dokonalé mega veľké vypulírované jablko v supermarkete? Jednoduchá odpoveď, však? Je ekologické, neobsahuje kadejaké chemikálie, nie je napumpované vodou, aby zväčšilo svoj objem, proste je také ako má byť. Minimálne blíži sa k prirodzenému vzhľadu a chuti.

A prečo sú trhy či už s ovocím a zeleninou, alebo aj tie artové s umeleckými predmetmi a ručnou výrobou také populárne a vždy plné k prasknutiu? Tí, ktorí navštívili či už Camden Garden v Londýne, či hippie market na Ibize, alebo Art Market na Museumplein v Amsterdame, či hociktorý iný, vedia svoje. Vždy sa tu nájdu originálne kúsky v malých množstvách, ktoré nie sú primárne robené na biznis, rozhodne nie na veľký biznis, ale z vnútornej potreby vytvoriť niečo pekné, výnimočné, jedinečné.

Zdroj foto: © Lennie Maxx

Zdroj foto: © Lennie Maxx

Aké kúzlo v sebe skrýva výrobok s označením „handmade“ ?

V prvom rade, každý kus vyrobený ručne predstavuje hodiny rozmýšľania a kreovania nápadu. Následne každý kus tvoria ľudské ruky, špecifický talent premiešaný s veľkou dávkou trpezlivosti a vášne. Každý, kto tvorí umelecké diela , alebo úžitkové  predmety, vie ako to celé funguje. Vo chvíli, keď dané dielo vzniká, zabudnete na čas, na to či vám je zima, či teplo, na to, že potrebujete práve teraz robiť niečo iné, alebo  ísť konečne spať (keďže sú už 3 hodiny ráno), alebo že by ste mali radšej napísať nejakú veľavýznamnú správu pre šéfa, alebo vyplniť daňové priznanie. Nerozmýšľate nad tým, či sa daná vec „predá“, pretože tvorca, umelec nie je čínska fabrika. Hneváte sa, keď vám niečo nevychádza presne tak, ako by ste si predstavovali, niekedy zápasíte s materiálom, niekedy s vlastnou predstavou. V handmade výrobkoch je vášeň, trpezlivosť, nápad, ale aj možné drobné nedokonalosti ( napokon kto je dokonalý?), vďaka ktorým je každý kus tým čím je. Unikát. A za každým unikátom je príbeh, ktorý mu vdychuje život. Príbeh, ktorý sa v priaznivej konštelácii spája s príbehmi iných ľudí. Je to osobná výpoveď. Špecifická energia prúdiaca medzi tvorcom a nositeľom.

Handmade je posolstvo. Handmade je dialóg. Handmade je nádej. Nádej, že sa ľudia nenechajú prevalcovať tonami unifikovaných produktov, že stále dokážu oceniť šikovné ľudské ruky a um, že dajú priestor talentom v najrozličnejších oblastiach  a ešte si  to aj parádne užijú. Pretože handmade je tvorba človeka pre človeka. Nie pre tisícky anonymných kupcov. A to je jeho kúzlo.

Počet pozretí: 3202

Pridaj komentár