Žurnál

Kráľovná drámy

červené šaty

 

„Zčervená, zčervená, když ji hladím ramena, přečetla si někde asi, co to znamená…“ spieva vo svojej pesničke Jiří Suchý s Jiřím Jelínkom z Divadla Semafor. Čo je na červenej farbe také fascinujúce, že vyvoláva silné emócie, inšpiruje básnikov, skladateľov, fotografov, tvorcov umenia, ale aj bežných ľudí? Pozrime sa tomu trochu na zúbok.

Drama queen, alebo kráľovná drámy

Čewrvená Givenchy

Módny dom Givenchy

Niet inej farby, ktorá by vyvolávala také rozporuplné a vášnivé názory ako červená. Červená je predovšetkým silná, stimulujúca farba, je farbou odvážnych, originálnych ľudí. Zároveň však do okolia vysiela signály kontroverznosti. Na jednej strane Šatka červená s bielymi botkami Polka Dot a červeno-čierna šatka Passion so vzorom | Apropoyou.sksymbolizuje vášeň, energiu, silu a na druhej strane môže byť synonymom pre zúrivosť, zlosť aj nenávisť. Priraďujeme ju k láske, ale aj k agresii a vojne. Je farbou rozžhaveného kovu, ako aj farbou červených ruží. V červenej farbe sa premieta jej krehká rovnováha. Môže telu a duši poskytnúť liečivú a životnú energiu. Vďaka nej sme plní života, optimistickí. A na druhej strane nás môže „spáliť“. Vo fyzickej rovine predstavuje podráždenie či zápal. Život dáva a dokáže ho i brať. Červená farba vyvoláva podobné pocity, ako keď sa s úžasom pozeráme na chrliacu sopku. Žeravá láva tryskajúca do výšky vytvára také obrazové efekty, od ktorých nedokážeme odtrhnúť zrak. Akoby nás magicky priťahovala a zároveň desila svojou silou. Je to vskutku kráľovná drámy!

 

Je červená ako červená?

Určite nie. Neexistuje len jedna červená. V závislosti od odtieňov a sýtosti sa pôsobenie červenej líši. Sýto červená farba nemá žiadne prímesy. Je prirodzená a ČVervená tašks Jablckonie je kombinovaná so žiadnymi prímesami. Je to klasická prírodná červená. Stimulujúca, akoby vyzývajúca k pozornosti, k akcii. Nemôžete ju nikde prehliadnuť. Tmavo červená, niekedy označovaná aj ako krvavo červená, alebo gaštanová má v sebe prímesy čiernej. Zatiaľ čo klasická červená môže niekedy pôsobiť vyzývavo a príliš sexi a nehodí sa veľmi do pracovného biznis prostredia, tak Deka srdiečkobvátmavočervenú môžete s kľudným svedomím ako hlavnú farbu a použiť aj na celý outfit. Budete v nej pôsobiť ambiciózne a dominantne, ale zároveň aj spoľahlivo a zodpovedne. A čo takto svetločervená? Tá je pre zmenu zmiešaná s bielou a trochu sa blíži k ružovej. Preto pôsobí aj jemnejšie, hravejšie, ženskejšie a rozhodne dobre zapôsobí na neformálnych akciách, či v bežnom živote. Ale odtieňov červených je omnoho viac – rubínová, karmínová, ohňová, koralová, burgundská a ďalšie.

 

Ako si teda vybrať?

Červenýá hrnčekFarby ovplyvňujú našu náladu, dokonca často aj fyzickú kondíciu. To sú známe fakty. Preto ak viete s nimi narábať, je to čistá výhra! Ako pracovať s červenou? V závislosti na vašej nálade, okolnostiach, povahe či typu  môže byť červená pre vás skvelým „parťákom.“ Ak sa celí nezahalíte do červenej, tak rozhodne vyniknete so zaujímavými červenými doplnkami – kabelkou, topánkami, šatkou. A tak aj na prvý pohľad banálnejšie oblečenie, akoby zažiari. Preskočí iskra, rozžiari sa malý plamienok. A kto by si nevšimol takýchto signálov? A čo to urobí s vašou psychikou? Skúste, nebojte sa, otestujte. Módny dom Givenchy na jednej z módnych prehliadok na tému červená predviedol kombináciu jasnej červenej blúzky s červenými burgundi nohavicami.Ale variácií je veľa. Svoju silu majú aj červené šperky. A ak Červenáí šatka pierkonevlastníte drahokam červený rubín, achát, červený diamant, alebo turmalín, určite nájdete veľa možností aj z iných, atraktívnych materiálov. A ak ste doteraz nič červené vo svojom šatníku či doplnkoch nemali, je najvyšší čas nabrať odvahu a vyskúšať to. Leto sa hlási o slovo a tak teplé, hrejivé tóny len podporia živelnú radosť a dynamiku slnkom zaliatych dní.  Ak nemáte odvahu ani na oblečenie, ani na doplnky v sebavedomej, suverénnej farbe akou je červená, tak sa aspoň zamyslite nad výrokom  Rihanny:  „Rúž môže rozžiariť celý váš look. Najmä červený!“ Tak tu by sme snáď odvahu mohli nájsť!

 

Lennie Maxx

Foto: Pixabay Ractapopulous, Pinterest, Ľubo Prager, Lennie Maxx

Produkty: Šatky, ruksak, deka, taška pre Apropo You ©Yvonne Design

Počet pozretí: 1198

Pridaj komentár