Žurnál

Kľúčová záležitosť

Ružový kľúčik

Obklopujú nás stovky vecí. Malých, veľkých, krásnych aj škaredých, potrebných, ale aj zbytočných, obyčajných, ale aj zopár neobvyklých. Niektoré pre nás majú špecifický význam, iné sú zasa len banálnou kulisou. Ale existuje predmet, ktorý sprevádza ľudstvo od dávnych dôb. Predmet nenápadný, niekedy až tak veľmi, že ho strácame, ľahko niekde založíme, či zabudneme. A predsa zohráva v našich životoch mimoriadne dôležitú úlohu!

Jeho veličenstvo KĽÚČ !

Ružový kľúčik na saténeNepreháňam, keď poviem, že bez kľúčov by sme asi dnes ťažko existovali. Je pre nás taký dôležitý, že keď ho napríklad stratíme, upadáme do zúfalstva, zlosti, sme celí nesvoji a bohužiaľ vieme, čo nás čaká. Zadovážiť si nový. A to predstavuje starosti a čas. Ale kedy vlastne ľuďom do života vstúpil taký prepotrebný predmet akým je kľúč? Podľa dostupných zdrojov sa kľúč v životoch ľudí objavil asi pred 6000 rokmi v starovekom Babylone a Egypte v rovnakom čase, ako boli objavené zámky. V tých časoch bol vyrobený ešte z dreva a bol ťažký, nepraktický, málo odolný. S postupom času sa začali vyrábať aj z ďalších materiálov – rozličných druhov kovov ako mosadz, železo, nikel , oceľ a pod.

Nemáte kľúč? Kúpte si krokodýla!

Ano, znie to ako absolútny nezmysel. Ale v dávnych dobách, keď ešte kľúče a zámky neboli bežné si ľudia zvykli odkladať vzácne veci na „tajné“ miesta, zakopávali a nechávali strážiť. Existuje veľa príbehov o osamelých strážcoch pokladov. V Indii napríklad zvykli ukladať poklady na dno bazéna, do ktorého nasadili krokodýlov a tí už sa postarali o nevítaných „hostí“. Ak sa chceli k svojim cenným veciam dostať ich majitelia, presne vedeli, aké omamné látky použiť, aby divoké zvieratá na chvíľu „odstavili“ z pohotovosti. Ale aj iné šelmy chránili majetok – tigre, psy, hady a iné divoké zvieratá. Tieto zvyklosti sa neskôr preniesli aj do dizajnu dverí v rozličných usadlostiach a zámkoch, na ktorých môžeme nájsť kľučky a klopadlá v tvare hlavy tigra, fantaskného draka, či hada.

Kľúče ako ozdobaSteampunk Klúčik

Okrem toho, že kľúče majú v našich životoch podstatný význam, sú aj veľmi obľúbeným predmetom záujmu šperkárov a vyhľadávaným typom doplnkov ľudí, ktorí hľadajú originálny šperk či bižutérny kúsok. Prečo? Šperky v našich životoch hrali vždy významnú úlohu, pretože v sebe skrývali isté tajomno a symboliku. Starí Slovania napríklad považovali prívesok s motívom kľúča za vzácny amulet a zosobnenie boha Janusa, v ktorého rukách sú všetky kľúče a zámky vrátane kľúča Sily, prístupu k ostatným bohom a tajným znalostiam. Čo všetko zosobňuje prívesok v podobe kľúča? Zosobňuje tajomstvo duchovného poznania. V mnohých kultúrach Ďalekého východu sú kľúče synonymom šťastia a nosenie kľúča ako prívesku je synonymom blahobytu a búra fyzické, intelektuálne a duchovné bariéry a umožňuje prístup k duchovnému i materiálnemu bohatstvu.

Kľúčik ako dar

Ak vám niekto daruje prívesok v tvare kľúča môže ísť o viac než len bežný darček. Môže mať aj hlbší význam, či symboliku. Vyjadruje vám tým svoju náklonnosť a istú možnosť „voľnej cesty“ k jeho srdcu. Alebo vám len praje, aby ste našli v sebe silu, odomknúť dvere, za ktorými sa skrýva problém, alebo jednoducho vám chce dodať silu, optimizmus, nezávislosť a radosť! Motívy kľúčov sú atraktívne, originálne, nadčasové a skrývajú v sebe isté tajomno. Koho pri pohľade na šperk s kľúčikom nenapadne otázka: „Od čoho je? Aké tajomstvo sa za ním ukrýva?“ Samotný kľúčik predstavuje niečo cenné, trochu záhadné a dráždivé. Kľúč je otázka. A odpoveď pozná len jeho majiteľ.

Zelený klúčikKľúčové synonymá

O tom, že kľúč nielen ako slovo, ale aj ako predmet, zohráva v našom živote veľký význam hovoria aj synonymá, ktoré sa ku kľúčom viažu. Kľúčový, inými slovami zásadný, cenný, nepostrádateľný, rozhodujúci, ústredný, životne dôležitý, hlavný a mnoho ďalších synoným len zvýrazňuje akú obrovskú úlohu kľúč v našich životoch zohráva. Často napríklad počujeme, že ide o „kľúčový moment“, alebo o „kľúč k vyriešeniu záhady“, a mnoho iných prirovnaní. Ale zostaňme pri šperkoch. My v Apropo You máme radi veci, za ktorými sa skrýva príbeh, nálada, emócia, či symbolika a tak sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavých kľúčikových príveskov. Možno vám spestria letné outfity a prinesú radosť. A ak sa vďaka nim stanete pre okolie aj trochu záhadnými, tým lepšie! Trochu tajomna vždy vzbudí pozornosť a zaujme!

 

Lennie Maxx

Dizajn príveskov a photo: Lennie Maxx

Počet pozretí: 1178

Pridaj komentár