Žurnál

Kde sa vzalo Heishi?

Nemusíte byť indiánsky náčelník, ani príslušník akéhokoľvek indiánskeho kmeňa, ale predsa vás môže zdobiť originálny šperk, ktorý sa toto leto stal sympatickým hitom a štýlovým doplnkom mladých, sviežich a netuctových osobností. A mladých – tým myslím nielen mladých vekom, ale aj duchom. O čom je reč? No predsa o HEISHI náramkoch.

Modrý náramok HeishiHeishi v preklade jedného z indiánskych jazykov znamená  „ulita“ a technika výroby heishi náramkov má neuveriteľnú tradíciu. Podľa dostupných zdrojov vznikla viac než pred tisíc rokmi v oblasti dnešného Santa Dominga a San Felipe Pueblo v Novom Mexiku a ide o jednu z najstarších šperkárskych techník. A tak ako sa v móde veci objavujú a miznú, strácajú sa v prílive nových nápadov, tak aj hesihi náramky sa vždy znovu a znovu ocitnú vo svetle reflektorov zájmu.

Ale čo má ulita spoločné s dnešnými heishi náramkami? Indiáni pri výrobe šperkov používali prírodný materiál – kúsky z brúsenej perlete z morských mušlí. Tie si nalámali na menšie kúsky, ostňom kaktusa vyvŕtali do stredu dierku, jednotlivé kúsky do jemna opracovali a potom navliekali do náramkov a náhrdelníkov. Postupne sa menil aj tvar jednotlivých kúskov perlete od štvorcových a obdĺžnikových až po okrúhle disky, tak ako ich poznáme dnes. K perleti postupne pribúdali aj iné materiály, napríklad polodrahokamy, ale názov už samozrejme zostal a dodnes je synonymom atraktívnych, farebne fascinujúcich náramkov so sympatickým etno nádychom a živelnou energiou.

Vyrobiť heishi náramok, alebo náhrdelník patrí k pomerne „piplavej“ práci, keďže jednotlivé korálky majú v priemere len jeden či dva milimetre (samozrejme aj variabilita aj vo veľkosti materiálu je už dnes väčšia), takže navliecť čo i len jeden kus znamená mať dostatok trpezlivosti, ale najmä zručnosti, tvorivosti a talentu. Atraktívne pôsobí vrstvenie a kombinovanie so striebornými alebo zlatými korálikmi. Vašu ruku môže zdobiť od jedného do x radov heishi náramkov v najrozličnejších farebných kombináciách. Heishi náramok vždy pôsobí hravo, mlado, „odväzovo“. Bezohľadu na to, z akého materiálu je vyrobený (dnes sú známe aj atraktívne polymérové varianty).Čierny náramok Heishi

Ak teda túžite po ozdobe ruky či krku, ktorá pôsobí jemne a decentne, alebo naopak výrazne a cool, vyskúšajte Heishi náramky, alebo náhrdelníky. Ich hravosť, farebnosť a originalita osviežia ako dámsky, tak aj pánsky outfit. Ponúkame aj v rámci Apropo You.

 

Lennie Maxx

Photo a dizajn náramkov: Lennie Maxx

 

 

 

Počet pozretí: 2589

Pridaj komentár