Žurnál

Kde sa vzalo crossbody?

História crossbody kabelky

Tí, čo trochu sledujú módu určite už počuli termín crossbody. Pre ostatných  bude iste zaujímavé vedieť čo tento termín vlastne znamená a kde sa vzal. Poďme na to „z gruntu“. Anglický výraz crossbody je vlastne spojením dvoch slov. Cross a body. Cross znamená kríž, prekrížiť, skrížiť a body znamená telo. A ak toto slovné spojenie prenesieme do oblasti módy a sveta kabeliek, je to hneď jasné. Crossbody je štýl nosenia kabeliek tak, že rúčku kabelky (ktorá je samozrejme oveľa dlhšia ako na bežných kabelkách) si prehodíte krížom cez seba. A zdá sa, že tento štýl sa veľmi uchytil z mnohých dôvodov. Vo svete módy  je crossbody doslova bestseller už po stáročia. A zdá sa, že tak rýchlo nezmizne.

Kde sa vzal, tu sa vzal…

Crossbody kabelka vintagea nový štýl bol na svete. Ale než sa ho chytili súčasní návrhári, mal za sebou dlhočiznú tradíciu počínajúc starými Grékmi a Rimanmi. Práve tu a v ďalších storočiach sa dizajnéri kabeliek mohli inšpirovať do sýtosti. V 17. storočí nosili aj muži aj ženy vrecká – kabelky na mince a drobnosti z jemných textílií, alebo kože. Neskôr, keď boli ženy vedené k tomu, aby vyšívali, zdobili si crossbody vrecká, či kabelky z jemného hodvábu či zamatu, sofistikovanými výšivkami. Táto móda z Francúzska rýchlo prenikla do Anglicka a neskôr do celého sveta. K tomuto trendu sa muži samozrejme nepripojili. Koncom 18.storočia sa ale veľmi uchytili veľké tašky s dlhými remeňmi prekrížené na tele najmä medzi vojakmi, rybármi, stolármi,  pretože poskytovali dokonalý spôsob ako mať pri sebe potrebné nástroje a nemať plné ruky. Crossbody sa výborne osvedčilo aj medzi poštármi – tento štýl sa dlho nazýval „messenger style“ a bol medzi poštármi veľmi obľúbený najmä v Británii.

Priemyselná revolúcia a crossbody

Nové, moderné časy a s ňou spojená priemyselná revolúcia, ešte viac zdôraznila potrebu crossbody kabeliek a tašiek. Intenzívny rozvoj železníc a s tým spojené cestovanie si vynútili potrebu mať okrem veľkej batožiny aj niečo čo by bolo po ruke, niečo šikovné, praktické ako pre ženy tak mužov. Crossbody kabelky a tašky sa v originálnej, sviežej podobe, opäť dostávajú na scénu. Cestovatelia tak majú všetky najdôležitejšie veci hneď po ruke. A to doslova.

Výhody crossbody

Ako čas beží, crossbody štýl nijako neutrpel. Práve naopak. Vďaka veľkému výberu materiálov, šikovných a nadaných dizajnérov a takmer neobmedzených možností výroby, nesmú kabelky, tašky a ľadvinky tohto typu chýbať v nijakom šatníku. Výhody a prednosti?

  1. Praktičnosť – vždy je doslova po ruke a vnútro býva obvykle veľmi prehľadne členené
  2. Bezpečnosť – obsah kabelky, ladvinky či tašky dokážete ľahko kontrolovať. Dokonca v dave môžete mať ruku neustále na taštičke bez toho aby vás to nejako výrazne obmedzovalo
  3. Veľký výber – sortiment je veľmi široký – od malých po veľké, od textilných po kožené materiály, od bežných neznačkových až po svetové dizajnérske firmy
  4. Nastaviteľný remeň – vďaka nastaviteľnej dĺžke sadne ako uliaty.
  5. Veľká rozmanitosť – crossbody kabelky, ľadvinky či tašky sú vhodné ako na deň, tak aj na slávnostnú večernú akciu. Hodia sa na každú príležitosť.
  6. Crossbody kabelky sú obvykle menšie, ľahšie a lacnejšie. Umožňujú vám slobodnejší pohyb a voľné ruky.
  7. S crossbody ste vždy in!
  8. Apropo You vám ponúka prvú zo svojich dizajnérskych crossbody ľadviniek. Dizajn inšpirovaný svetovo uznávanou mexickou maliarkou Fridou Kahlo.

Ladvinka Frida Kahlo

Lennie Maxx

Fotografie – zdroje:  Apropo You, Pinterest, Google

Počet pozretí: 3246

Pridaj komentár