Žurnál

Je korok sexi?

Poviete si: „čo je to za čudnú otázku?“ Do istej miery máte pravdu, pretože spájať slovo sexi s predmetom, o ktorom až toho toľko veľa nevieme, je zvláštne. Ale pozrime sa na celú vec zblízka.

 

Čo je vlastne korok?

Zber korkuKorok je vonkajšia kôra korkového duba, ktorý rastie prevažne v oblasti Stredozemného mora. Žiadny iný strom nemá takú silnú a odolnú kôru ako korkový dub, ktorý sa dožíva vyše 200 rokov a viac a dosahuje výšku 20 metrov. Keby ste si mysleli, že pár rokov po vysadení korkového duba sa už môže kôra zbierať, ste na omyle. Najskorší prvý zber je možný najskôr po 25 rokoch, keď kmeň dosiahne obvod minimálne 70 cm. Strom svoju kôru dokáže obnoviť, ale intervaly medzi jednotlivými zbermi sa pohybujú v rozmedzí 8-12 rokov. “Žatva” prebieha veľmi šetrným a ekologickým spôsobom.  Korok, ktorý sa potom využíva napríklad na výrobu zátok na víno, je dostatočne kvalitný až po treťom zbere, teda po 75 rokoch od vysadenia stromu. Najväčším pestovateľom korkového dubu je Portugalsko, ktoré sa považuje za krajinu dodávajúcu a produkujúcu najkvalitnejší korok na svete.

 

Aké má korok vlastnosti?

Korok, asi žiadny iný materiál, z trónu kvality len tak ľahko nezosadí. Je pružný, ľahký, vodotesný, robustný, vynikajúco spracovateľný, je skvelým tepelným izolátorom,  veľmi pomaly horí pričom nevytvára žiadne škodlivé splodiny, nie je toxický, hodí sa na výrobu širokej škály predmetov. Nachádza veľké uplatnenie v potravinárstve, stavebníctve, či módnom priemysle, bižutérii, farmaceutickom, vojenskom,  automobilovom a iných priemyselných odvetviach. Je stopercentne recyklovateľný. Za svoju vodeodolnosť vďačí prírodnej mastnej látke Suberin, vďaka ktorej je korok aj odolný voči plesniam. V 14.storočí využívali portugalskí moreplavci korok k výstavbe lodí, pretože už vtedy bolo známe, že korok nikdy nespráchnivie a vynikajúco odoláva poveternostným vplyvom. A nesmieme zabudnúť, že má nielen fenomenálne fyzikálne vlastnosti, ale je navyše krásny, atraktívny a originálny.

 

Využitie v móde

Korok našiel mimoriadne zaujímavé uplatnenie aj v móde. Ak si chcete zo svojich potuliek svetom priniesť krásny, ale aj hodnotný darček, ktorý vás finančne nezruinuje, produkty z korku budú určite skvelá voľba. Peňaženky, náhrdelníky, náramky, púzdra na okuliare, zápisníky, šiltovky, módne ruksaky, klobúky, vejáre, kravaty a množstvo iných výrobkov.

Portugalský korok, značka prvotriednej kvality nesklame. A ak hľadáme odpoveď na titulnú otázku, tak odpoveď bude určite kladná. Korok má všetky moderné vlastnosti spojené s udržateľnosťou, ekologickosťou, využiteľnosťou, estetickými atribútmi a kvalitou. A čo môže byť, v našom balastom prehltenom svete, viac sexi?

 

 

Lennie Maxx

 

Foto: http://sustmeme.com a Lennie Maxx

 

 

 

Počet pozretí: 1013

One thought on “Je korok sexi?

  1. Nikola píše:

    Super zaujímavý článok. Nikdy som o tom pred tým nepočula.
    Ďakujem.
    Nikola

Pridaj komentár