Filmári, režiséri, herci a herečky, kameramani, scenáristi, maskéri, filmoví architekti, producenti a produkční, fotografi a mnoho ďalších profesií – tak takýto mix poteší každého. Už aj preto, že príležitosť stretnúť toľko zaujímavých osobností na jednom mieste je vzácnosť. Nie, nehovorím o Oscaroch. Ani o snobských červených kobercoch, či robách za státisíce, nacvičených pózach pre fotografov a povýšeneckých a blahosklonných úsmevoch hviezd.
Najvýznamnejšia slovenská filmová a televízna cena
Hovorím o IGRICovi. Našej najvýznamnejšej a najstaršej cene za filmovú a televíznu tvorbu. Raz do roka sa zídu skvelí profesionáli, ktorí sa môžu popýšiť nie svojimi materiálnymi statkami a luxusnými majetkami, ale špičkovou prácou, skvelými filmami, ktoré vytvorili a ktoré priniesli tisíckam ľudí radosť a príjemné chvíle v kine, alebo pred obrazovkou. „Mali by sme si uvedomiť“ – povedala na tohtoročnom 33.ročníku udeľovania cien laureátka ceny za celoživotný prínos skvelá herečka Božidara Turzonovová – „že IGRIC je naše kultúrne zlato, cena, ktorá má svoju obrovskú históriu a význam.“ Od vzniku udeľovania cien v roku 1967 sa nádherná umelecká soška IGRIC skvie v rukách vyše sto najvýznamnejších slovenských filmových a televíznych osobností – Juraja Jakubiska, Dušana Hanáka, Petra Jaroša, Romana Rjachovského, Soni Norisovej, Emílie Vášáryovej, Juraja Štepku, Doda Šimončiča, Štefana Uhra, Juraja Loja, Dušana Trančíka, Pavla Mikulíka, Ivana Romančíka, Dominika Tatarku a mnohých, mnohých ďalších.
História siaha ešte ďalej
Čo znamená slovo Igric? Je to azda skratka, či umelo vytvorené slovo? FITEZ (Filmový a televízny zväz – zakladateľ a tvorca tejto ceny) ju pomenoval po stredovekých potulných spevákoch, hercoch a komediantoch nazývaných Igricovia. Títo sa regrutovali nielen z nižších vrstiev, ale najmä z radov nedoštudovaných kňazov, právnikov a lekárov. Skladali a prednášali hrdinské a oslavné básne, iní zase robili dvorných šašov. Prinášali správy a poznatky zo sveta, boli tvorcami stredovekej kultúry – vymýšľali texty, gagy, scenáristicky, režijne a herecky sa zúčastňovali veľkolepých stredovekých mystérií.Jednoducho IGRICOVIA boli veľmi umelecky všestranní.
Soška IGRIC, ktorú dnes vlastní už vyše stovky umelcov, vznikla na základe návrhu akademickej sochárky Erny Masarovičovej. Alegória múz a soška Hudba sa modifikovala do dnešnej podoby. Výroba tejto sošky je pomerne náročná. Odlieva sa z bronzu a každá je unikátom. Už viac ako 10 rokov ju umelecky stvárňuje Andrej Margoč.
33.IGRIC a jeho osobnosti
Na koho čakali vzácne sošky tohto roku? Na pódiu, v atraktívnej a nápaditej scéne a originálnom umeleckom stvárnení celého programu v DK Zrkadlový háj v réžii producentky a režisérky Yvonne Vavrovej, si pre vzácne ocenenie prišiel režisér Peter Kerekes za réžiu hraného filmu Cenzorka, režisér Braňo Mišík za seriál Priznanie, režisérka Viera Lacková za dokumentárny film Ako som sa stala partizánkou, režisérka Joanna Kožuch za réžiu animovaného filmu Bolo raz jedno more.Cenu za ženský herecký výkon v seriáli Priznanie si odniesla Soňa Norisová a Dávid Uzsák za mužský
herecký výkon vo filme Kryštof. K najväčším osobnostiam večera patrila herecká diva Božidara Turzonovová, ktorá si odniesla najvzácnejšiu trofej – IGRICa za celoživotný prínos. Slávnostný večer moderoval už osvedčený, s IGRICom spätý herec a skúsený moderátor Peter Kočiš, ktorému tentokrát sekundoval jeho kolega Milo Kráľ. Tým ale výpočet slávnych osobností zďaleka neskončil. Pódium, ale aj hľadisko obrazne povedané praskalo vo švíkoch známych tvárí – režisér Dušan Hanák, herečka Henrieta Mickovičová, herec Alexander Bárta, producenti Patrik Pašš, či Wanda Adamík Hrycová , Milo Kráľ band a mnoho ďaších.
Večer plný príjemných prekvapení, ocenení, zaujímavých stretnutí a inšpirácií bol dôkazom, že kreativita, filmárska poctivosť, diela s hlbokým morálnym posolstvom a spoločenským dosahom nezostávajú nepovšimnuté. Práve naopak. IGRIC nestráca na aktuálnosti. V 33.roku svojej existencie prichádza opäť v plnej sile a dôležitosti!
Lennie Maxx
Foto: © Vivienne Solei a Lennie Maxx