Žurnál

Hurá do školy!

Sú školy a školy. Pre malých, aj pre veľkých. Sú školy, do ktorých sa chodí z nutnosti, ale aj školy do ktorých chodíme s vášňou. Vášeň. Áno. To je to správne slovo, keď dychtivo objavujeme svet, s plnou zaujatosťou robíme veci, ktoré nás napĺňajú a doslova pohlcujú našu pozornosť, rozvíjame vlastné kreatívne schopnosti a tvoríme. Otvárame nový vesmír pre nás samotných a nové obzory pre ľudí okolo nás.

Vášeň a škola

Pamätám sa, že ako ja, tak aj moja sestra Yvonne, sme sa na školu vždy tešili. Nie preto, že by sme boli nejaké šprtky, ale už vôňa nových zošitov, kníh, úžasných farebných ceruziek a pier, nás napĺňala príjemným očakávaním čo nové sa zasa dozvieme, aké nové svety sa pred nami otvoria, že sa opäť stretneme so spolužiakmi. A to nám zostalo dodnes. Keby sa dalo, chodíme do školy stále. Našťastie sa doba zmenila a aj dospelí si môžu dopriať ten luxus a na ceste objavovania pokračovať. Priznám sa, že to príjemné šteklenie v žalúdku, keď je možnosť ísť na zaujímavú konferenciu, školenie či kurz, nás zatiaľ neopustilo. Mám pocit, že je ešte intenzívnejšie ako kedysi.

Vášeň a „Alchimia“

Zdá sa vám akoby sa tieto dve slová doslova našli? Nie ste ďaleko od pravdy. Alchimia Contemporary Jewellery School vo Florencii má slovo vášeň nielen vo svojom desatore, ale doslova vo svojej DNA. Táto šperkárska škola, ktorá ponúka bakalárske a magisterké štúdium, ale aj intenzívne krátkodobé aj dlhodobé kurzy, inšpiratívne stretnutia, výstavy a aktivity, akoby vo svojej alchymistickej dielni namixovala neopakovateľnú zmes, ktorou nakŕmi vašu dušu, tvorivého ducha, fantáziu a povzbudí vo vás pocit, že tvoriť má zmysel. Zažila som to na vlastnej koži. Florencia, ako kolíska renesancie, na vás zapôsobí ako mocný čarodejník. Dokáže vo vás vyvolať silné emócie. Až vás niekedy zamrazí, akou silou k vám prehovoria umelecké artefakty minulosti, dlažba mesta, kamenné budovy, nástenné maľby, či výklady obchodov naaranžované s mimoriadnym umeleckým grifom. A k tomu všetkému talianska živelnosť, dynamickosť a vitalita.

 

Vstúpte!

Alchimia Contemporary Jewellery School vo Florencii má zvláštne kúzlo. Už keď prechádzate tradičnou štvrťou San Frediano, kde vždy prekvitali remeslá, vás ovanie akási nedočkavosť, tušenie, že sa máte na čo tešiť. A tu sa pred vami zaligoce moderný, presklený vstup do historickej budovy. Úžasná symbióza súčasnosti a minulosti. Pestrá nástenka pred recepciou vás len utvrdí, že ste na mieste, kde to vrie tvorbou. Sympatická asistentka Francesca sa vás hneď ujme a vy viete, že ste medzi svojimi. Ani sa neviete dočkať, kedy sa začne váš kurz, či vyučovanie.

Alchimia a jej desatoro

Tak ako bola škola s vášňou založená, tak plnokrvne a intenzívne funguje už od roku 1998. Vášeň je nielen kľúčovým slovom, ale doslova syntézou filozofie školy. Tradícia a inovácia, výskum a experimentovanie, medzinárodný rozsah, integrácia, nezávislosť, vízia, starostlivosť o študentov, špičková kvalita pedagógov, teória a prax…Pod každým z týchto pojmov sa skrýva hlboko premyslená filozofia a podstata školy. Každý z týchto pojmov je vrchovato naplnený kvalitou, plnokrvným obsahom a špičkovými parametrami. Riaditeľka školy, svetovo uznávaná a renomovaná akademická maliarka, neuveriteľne sympatická a hĺbavá umelkyňa Lucia Massei, je obrazne povedané čerešničkou na torte. Jej prístup, ako aj prístup ďalších umelcov a pedagógov, je mimoriadne ľudský a odborne fundovaný. Ich zápal pre tvorbu, hľadanie nových foriem, ich záujem otvoriť študentom nové dvierka v umeleckom hľadaní, je nákazlivý a inšpiratívny.

 

Pre profesionálov či amatérskych umelcov?

Tak túto otázku si nemusíte klásť, ak sa rozhodujete či sa na niektorý kurz, alebo štúdium prihlásiť. Špičkovo vybavená škola má čo ponúknuť obom. Sama som zažila v skupine, v rámci môjho kurzu dievčinu, ktorá práve dokončila inžinierske štúdium, ale ako sama povedala, štúdium ju dostatočne nenadchlo a rozhodla sa ísť iným smerom. Vybrala si cestu umelkyne – šperkárky a jej rozhodnutie bolo jasné. Alchimia Contemporary Jewellery School vo Florencii.

Nech je to akokoľvek a vaše pohnútky k štúdiu sú profesionálne, či laické, jedno je isté. Okrem kvality vzdelania, bude škola pre vás zážitkom na celý život, „prikŕmi“ vašu dychtivosť a vášeň pre umenie a tvorbu, poskytne priestor pre obohacujúce stretnutia so skvelými profesormi a študentami z celého sveta. Kreativita je skvelým sprievodcom našich životov. Takže, hurá do školy!

 

Lennie Maxx

Foto: Alchimia Contemporary Jewellery School a Lennie Maxx

Počet pozretí: 897

Pridaj komentár