Žurnál

Golden touch, alebo zlatý dotyk

Zlaty dotyk

 

Máte zlaté ručičky? Alebo nebodaj zlaté srdce? Oslávili ste zlatú svadbu? Či ste dokonca ten šťastlivec, ktorý narazil na zlatú baňu, alebo ste práve dostali zlatého padáka? Nekonečné množstvo výrazov, slovných spojení či prísloví sa viaže k zlatu. Nie darmo je šťastné obdobie prosperity označované za zlatý vek, vlastnosť mlčať v pravej chvíli definujeme príslovím „mlčanie nad zlato.  A tak by sme mohli dlho pokračovať výrazmi zlatokopka či zlatokop, zlatá mádež, mať sliepku, ktorá vám znáša zlaté vajcia, zlatý štandart a mnohé iné.

 

Nadčasová zlatá

Nie každý môže byť tým šťastným a vlastniť pravé zlato, zlatý náramok, náhrdelník, či náušnice, ale zlatú farbu v rozličných podobách si určite dopriať môžeme. A mali by sme. Prečo? Jednoducho preto, že zlatá farba dáva pocit hojnosti, lesku, je hrejivá, upokojujúca, je vyjadrením vyrovnanosti, veľkorysosti a je považovaná za najsilnejšiu farbu vôbec. Preto sa jej nebojme a dajme jej priestor či už v našich príbytkoch, predmetoch dennej spotreby, oblečení, či v doplnkoch. Golden touch, alebo zlatý dotyk urobí svoje. Zažiarite, do okolia vysielate signál optimizmu, dobrého vkusu, odvahy a otvorenosti. Hovorí sa, že  zlatá farba nám dáva nielen pocit radosti a blahobytu, ale pozitívne pôsobí aj proti depresiám. Čo je na tom pravdy ťažko povedať, ale jednoducho to treba skúsiť. Ale priznajme si, že vám zlatá farba v akejkoľvek podobe môže zlepšiť náladu. Je to ako lúč slnka, ktorý si k vám zrazu nájde cestičku.

 

Farba kráľov a monarchov

Od nepamäti bolo zlato a zlatá farba vizitkou najmocnejších tohto sveta. V starovekom Egypte ju spájali s bohom slnka Re, pre starovekých Grékov bolo zlato a zlatá farba symbolom rozumu a nesmrteľnosti. Francúzsky kráľ Ľudovít XIV. dobre vedel, prečo sa vyhlásil za Kráľa Slnko a tým sám seba pasoval do role samotného boha žiariaceho a dávajúceho život a hrejivú silu a zmysel všetkému živému. (Klasický narcis, nie?) Zlatá farba sa vždy hojne využívala aj v rozličných náboženstvách, pretože je považovaná za synonymum božstva a duchovnej sily. Hinduisti spájajú zlatú farbu s meditáciou, vedením a poznaním, učením a vyššími princípmi. Na svete azda neeixstuje monarcha, panovník, či vládca, ktorý by sa nepýšil zlatými šperkami.

 

Vlastnosti zlatej

Keby ste pátrali po prívlastkoch, ktoré sa viažu k zlatej farbe natrafili by ste na nepreberné množstvo superlatív a veľmi pozitívnych charakteristík. Napríklad, že zlatá farba je povznášajúca, veľkorysá, optimistická, veselá, že evokuje šťastie, aktivuje duchovnú energiu. Ale je vnímaná aj ako farba kvality, múdrosti, krásy, luxusu, bohatstva… pokračovať by sme mohli ešte veľmi dlho. Zlatá farba si veľmi dobre rozumie so všetkými farbami, ktorých účinok dokáže umocniť a znásobiť. V spojení s čiernou vysiela signál absolútneho luxusu, s modrou zasa navodzuje dojem dôveryhodnosti, s bielou vytvára elegantný, pokojný a vznešený dojem, so žltou vyžaruje hravosť a zdravú suverenitu. A aby toho nebolo málo, treba spomenúť aj to, že zlato sa nevyužíva len v šperkovníctve, ale aj v zdravotníctve, kozmetickom priemysle a mnohých ďalších odvetviach.

 

Je asi málo pravdepodobné, že niekedy budeme vlastníkmi zlatej tehličky, ale zlato si môžeme dopriať aj v skromnejšej podobe. Zadovážime si pozlátené šperky, alebo  jednoducho siahneme po imitácii. Na tom nie je nič zlé. Zlatá farba a jej efekty nie sú určené len pre horných desať tisíc. Doprajme si golden touch na vlastnej koži!

 

Lennie Maxx

Titulná fotografia: canstockphoto

Design a foto šperkov : Lennie Maxx

Počet pozretí: 1114

Pridaj komentár