Žurnál

Francúzi a ich “l’art de vivre”

Šatka Zebra

Toto úžasné slovné spojenie sa samozrejme viaže predovšetkým na Francúzov. V preklade znamená doslova „umenie žiť“. V čom vlastne spočíva táto špecifická schopnosť a prečo sa ňou môžu pýšiť práve Francúzi? Zoberme si pomyselnú lupu a pozrime sa na to zblízka.

Menej je viac

Francúzi by povedali moins est plus, Angličania less is more a my zasa menej je viac. Čo to ale v skutočnosti znamená? Francúzi patria k národom s vytríbeným vkusom, zmyslom pre detail, vedia si užívať maličkostí, urobiť si život príjemný napriek všetkému, pretože život stojí za to! Radi sa stretávajú, vedú dlhé dišputy. O Francúzoch by sa dalo popísať mnoho románov, či odborných publikácií, ale faktom zostáva, že ešte stále uctievajú dobré spôsoby a súkromie ostatných ľudí. Základom ich vzdelania je filozofia, radi veci skúmajú zo všetkých perspektív. Pojmy téza, antitéza a syntéza sú pre nich bežné a neoddiskutovateľné. Takže premenené na drobné, keď napríklad poviete Je t’aime, alebo milujem Ťa, Francúz môže zapremýšľať: „Mais, l’amour c’est quoi?“ Ale čo je to vlastne láska?

Marianne, alebo symbol Francúzska

Napriek tomu, že ani vo Francúzsku ešte stále neexistuje úplná rovnosť pohlaví predsa sa Francúzsko pyšní tým, že je ženského rodu – teda La France. Národným symbolom krajiny je žena – Marianne, (ktorá od Francúzskej revolúcie symbolizuje slobodu, rozum, národ, vlasť a občianske ctnosti republiky). Ale tak ako ženy, tak aj muži milujú módu, kvalitné jedlo, literatúru, všetko obsahujúce ženský prvok (la mode, la cuisine, la litérature). Čo je pre ženy mimoriadne sympatické je fakt, že vo Francúzsku sa mužnosť prejavuje aj tým, ako dokáže muž docieliť, aby sa žena cítila krásna, príťažlivá, oceňovaná nielen čo sa týka fyzickej krásy, ale aj jej osobnosti, inteligencie a šarmu. Francúzskych špecifík je mnoho, ale vráťme sa k jednoduchosti a k móde.

Ako Francúzsky a Francúzi pristupujú k tvorbe svojho šatníka?

V rámci zásady, že menej je viac, radi si zaobstarávajú jednoduché modely, samozrejme kvalitné a dobre ušité, pretože práve tu sa im otvárajú možnosti ku Šál Zebrakreativite. Neznášajú „preplácané“ modely, divoké kombinácie, „prečačkanosť“, krikľavosť. Vedia, že jeden výrazný prvok dokáže divy a navyše vytvorí sofistikovaný look. Preto Francúzsky a Francúzi nosia šatky po celý rok. Vedia, že tento „kus“ látky je často oveľa významnejší než prekombinovaný strih blúzky, či šiat. Existuje mnoho možností ako šatku uviazať, ako ju nosiť s gráciou, ako ňou očariť a aké posolstvo vyslať do éteru. Nie je nič jednoduchšie než si túto zásadu vyskúšať v praxi. Máte doma jednoduché čierne šaty? Alebo jednofarebné, či biele? Oblečte si ich a čarujte. Skúšajte k nim rozličné šatky všetkých farieb, veľkostí, vzorov, materiálov, k niektorým pridajte vkusnú bižutériu, alebo farebne doladenú kabelku, alebo lodičky, či šiltovku, okuliare a zistíte, že nepotrebujete kupovať neustále nové šaty, blúzky, sukne, nohavice. So šatkami máte odrazu desiatky variánt oblečení a nemuseli ste pritom vynaložiť „majland“. Každý deň môžete byť iná/iný pri minimálnych nákladoch. A to je to typicky francúzske MOINS EST PLUS , teda menej je viac. A navyše chic (čítaj šik). V jednoduchosti je krása. A nielen to. Aj rafinovanosť a šmrnc.

Mnohé národy sa majú určite od Francúzov v mnohých smeroch čo učiť, najmä ich povestné „l’art de vivre“ teda umenie žiť. Ale niekde treba začať. Tak prečo nie so šatkami? My, v Apropo You, vám ich s francúzskym šarmom, ponúkame plným priehrštím. Niekde treba začať. Tak čo napríklad s našou novinkou- fascinujúcim šálom Zebra.  Tmavé, nevzorované, pritom atraktívne oblečenie podtrhuje výrazná, geometrická, farebná dynamická mnohofunkčná šatka. V takomto outfite rozhodne nebudete za šedú myšku a budete vraiment chic!

Lennie Maxx

 

 

 

Foto: Zuzana Zúbriková pre © Apropo You

Počet pozretí: 1946

Pridaj komentár