Žurnál

Čo nás trápi

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Už som mala prsty dva milimetre nad klávesnicou laptopu a v hlave veľmi zaujímavý námet na blog o istej impozantnej a originálnej žene z histórie a jej vzťahu k móde, ale v poslednej sekunde sa mi pred očami opäť zjavil problém, ktorý nás v súčasnosti trápi asi najviac. Život ohrozujúci koronavírus . A v hlave mi začali víriť myšlienky o zdraví v širšom kontexte. Aké banálne sa odrazu môžu javiť naše každodenné bežné starosti, ktoré sme doteraz riešili! Aká nepodstatná môže byť otázka módy a módnych trendov! Ale predsa! Pátrala som a čosi objavila. Zamýšľala som sa nad funkcionalitou jednotlivých kusov odevu a jeho vplyvu na zdravie. Téma obrovská – a keby som písala nejakú dizeretačnú prácu, určite by som bola zavalená materiálmi z minulosti i súčasnosti. Logicky som sa zastavila pri šatkách a šáloch. Niet pochýb o tom, že práve tento kus odevu dokáže divy – z nudného outfitu vykresať pozoruhodný look, je schopný zamaskovať nedostatky, či vyzdvihnúť prednosti, upozorniť na náladu či originalitu nositeľa, či nositeľky. Je to malý, ale o to významnejší artefakt.

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Môže mať ale nejaký zdravotný efekt? Keď opominieme fakt, že si šatkou môžete zaškrtiť krvácajúcu žilu, alebo tepnu – to už je naozaj hardcore -ten krajný prípad – má šatka či šál isté výhody. Krk je jedným z najzraniteľnejších častí tela a na zmeny počasia je veľmi citlivý. A všetci vieme ako nás dokáže bolieť nielen krk, ale aj ramená či chrbát pri prechladnutí. Tí, čo majú navyše degeneratívne zmeny na stavcoch krku / a nie je ich málo/, to pociťujú dvojnásobne. Preto také banálne opatrenie, ako držať si krk v teple šálom či šatkou, môže významne pomôcť. Lepší jeden preventívny krok než dlhodobé riešenie následkov. Chlad, studený vietor, či závany klimatizácie ovplyvňujú prekrvenie danej časti tela a problém je na svete. A to sa netýka len zimných mesiacov. V letných horúčavách  prechod zvonka do klimatizovaných priestorov oslabuje imunitný systém a môže spôsobiť letné prechladnutie a bolesti v zátylku. Takže v zime teplý šál či šatku a v lete aspoň jemný, vzdušný šálik nonšalatne omotaný okolo krku. Pri pátraní po výhodách nosenia šatky či šálu zo zdravotných dôvodov som narazila aj na konštatovanie, že teplý šál, či šatka priaznivo pôsobí na cirkuláciu krvi v oblasti krčnej chrbtice a ramien. Tým zabezpečuje priaznivý tok kyslíka a živín do svalov a do istej miery predchádza bolestiam a napomáha k regenerácii zaťažených, či poškodených svalov.

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Ale poďme k tomu, čo nás momentálne trápi najviac. Chrípky. Môže nám byť štýl či šatka nápomocné? V jednej zo štúdii z Yale University v USA sa konštatuje, že jednou z kľúčových opatrení ako predcházať prechladnutiu je zakryť si svoj nosík teplou textíliou, teda šatkou, či šálom. A ako to vedci zdôvodňujú? Udržovať si dýchacie cesty v teple redukuje prístup rhinovírusov do tela. Tento druh vírusu sa podľa ich konštatácií replikuje oveľa rýchlejšie v chladnom prostredí a príjemne teplá sliznica im také pohodlie neposkytuje. „ Vo všeobecnosti platí, čím nižšia teplota tým slabšia imunitná odozva organizmu“ – uvádza autor štúdie profesor Akiko Iwasaki.

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Priznám sa, že pri prechladnutí, alebo chrípke mám vždy veľkú chuť na horúce čaje, teplo omotané hrdlo. Ak mi už čaje idú na nervy je to pre mňa akýsi signál, že telo už si s chorobou viac menej poradilo a už sa mu do toho nemusím až tak montovať. Šál putuje z krku dole a čajíčky počkajú na inú príležitosť. Vždy si pomyslím, aký je ten náš ľudský organizmus inteligent! Niekedy mu je len treba trošičku podať pomocnú ruku.

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Takže ak by sme mali zhrnúť a potvrdiť, či nosenie šatiek a šálov môže mať zdravotný benefit, prečítajme si ešte jeden názor zo zahraničia. Pohotovostný lekár z White Oak Medical Center v USA MUDr. Terry Jodrie odporúča: „Vždy je dobré znásobiť viac faktorov, ktoré človeku pomôžu v prevencii. A ktoré to sú? Veľa oddychu, kvalitný spánok, striktná hygiena, časté umývanie rúk, udržiavať sliznice v priaznivej teplote, nefajčiť. Váš nos, oči a ústa sú vstupnou bránou vášho tela  pre baktérie a vírusy. Držať ruky čo najďalej od tváre je veľmi dobrý a užitočný zvyk“ – dodáva.

Ale aby som sa neobracala len na zahraničné zdroje oslovila som aj slovenskú špecialistku ORL MUDr.Heddu Forbátovú. Pani doktorka, ako sa na to pozeráte? Súhlasíte s názormi zahraničných kolegov? Aké sú vaše odporúčania?

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

Zdroj foto: Dejan Todič a Isidor Golub

„S názormi mojich zahraničných kolegov súhlasím. Prevencia je veľmi dôležitá a skutočnosť, že rhinovírusu sa darí v prechladenej sliznici je fakt. Niet čo polemizovať. Rúšky, šatky a šály chrániace ústa a nos síce nezabránia koronavírusu a obvyklým vírusom vstúpiť do organizmu, ale môžu byť nápomocné v korigovaní množstva, ktoré sa do organizmu dostane. Rúšku by mali nosiť predovšetkým chorí“ – dodáva odborníčka.

Nech je to akokoľvek, šatka či šál, nie sú len módnym výstrelkom. Môžu byť celkom užitočné aj zo zdravotných dôvodov. Proti koronavírusu nás žiaľ neochránia, ale môžu byť jednými z našich pomocníkov v prevencii prechladnutí a chrípok.

Počet pozretí: 3155

Pridaj komentár