Steampunk možno nie je pre každého, ale rozhodne je unikátny a originálny. Ak sa vyzdobíte steampunk šperkami, alebo nebodaj oblečením, môžete si byť istí, že vás nikto neprehliadne. Nikto! Ale kde sa vlastne vzal a čo si máme pod tým predstaviť, čo za čudo je ten steampunk?
Literatúra – tam to všetko začalo…
Slovo steampunk po prvýkrát použil americký autor sci-fi románov a hororov K.W.Jeter, keď týmto názvom označil svoju knihu Morlock. Neskôr v štýle steampunku písali aj mnohí ďalší autori, ale slovo steampunk sa pevne zakorenilo do povedomia až v 80.rokoch 20.storočia ako subžáner sci-fi. Za praotca steampunku sa dodnes považuje Jules Verne a jeho fascinujúce romány. Keď si rozložíme slovo steampunk na dve, hneď je nám jasnejšie kam asi smeruje celé hnutie – steam (para) a punk (výtržník). Steampunk sa primárne obracia k tzv. storočiu pary, teda 19.storočiu zasadenému do viktoriánskej doby, kedy sa para začala mohutne využívať a nastal rozmach technológií vedúcich k priemyselnej revolúcii. Slovo punk naznačuje ako sa s historickými reáliami v steampunku narába. 19.storočie a viktoriánsky svet bol základom z ktorého sa vychádzalo. Čo je ale na steampunku fascinujúce je to, že sa v žiadnom prípade nenecháva zviazať dobovými reáliami (aj keď ich hojne využíva), ale s veľkou dávkou fantázie pracuje s alternatívnymi budúcnosťami, využíva prvky sci-fi, retrofuturizmu, rieši existenciálne otázky, nie je zakliaty v minulosti. Navyše je mimoriadne vynaliezavý a to nielen vizuálne, ale dokáže využiť humor, nadsádzku, či frašku. Je nádherne slobodný a kreatívny. Nič ho nezväzuje a nič nediktuje. Steampunk je hravý a mimoriadne kreatívny. Je jasné, že prerástol z prostredia literatúry a pevne zakotvil tam, kde panuje tvorivý duch a fantázia.
Steampunk a film
Nielen v literatúre, ale aj vo filme sa to hemží steampunkom a to v najrozličnejších podobách a žánroch. Vizuálne prvky steampunku sú pre tvorcov veľmi lákavé.
Možno sa mnohí z vás pamätajú na film českého režiséra Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela, alebo na Tajemství ocelového města Ludvíka Rážu. Ale za
zakladateľa českého filmového steampunku sa považuje, celosvetovo uznávaný režisér Karel Zeman. Už jeho film Vynález zkázy z roku 1958 a potom jeho neskoršie filmy Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Na kometě sú skvelou prezentáciou tohto špecifického štýlu. A jeho tvorba si zaslúži naozaj veľké uznanie, pretože v časoch, v ktorých nakrúcal svoje filmy, tvorcovia ani len nesnívali o digitálnych efektoch a moderných technológiách tak ako ich poznáme dnes. Jeho režisérska fantázia a bravúra dokázali divy. Ešte aj po mnohých rokoch sú jeho filmy fascinujúce, nadčasové a dokonale steampunk prezentujú. Ale tento žáner veľmi rezonuje aj v práci tvorcov iných krajín. Napríklad takí Japonci majú k steampunku mimoriadne blízko. Téma sa objavuje v mnohých anime filmoch (napr.vo filme Steamboy) a v mangách (manga – je v Japonsku najpopulárnejšie tlačené médium). Samozrejme, že steampunk nájdeme aj v tvorbe iných kinematografií, napr. aj v americkej podobe v tzv. western steampunku /film Wild Wild West). Motívy, či „rekvizity“ steampunku by sme našli ešte v mnohých filmoch.
Steampunk a móda
Aj keď steampunk vychádza z módy viktoriánskeho obdobia, nedrží sa ho striktne, skôr sa ním inšpiruje a doťahuje do odvážných kreácií. Takisto sa prelína so subkultúrou gothickou. Ak by sa dámy a páni z viktoriánského obdobia pozreli na dnešné kostýmy, či šperky steampunku, možno by boli pohoršení, pretože v tej dobe by boli mnohé prvky považované sa príliš poburujúce, odvážne a neakceptovateľné. S čím sa teda v steampunku stretneme? Korzety, klobúčiky, cylindre, mechanické končatiny, či krídla, ozubené kolieska, ale aj rohy, chápadlá chobotnice, vejár, vreckové hodinky, zváračské okuliare, kožené opasky, remienky, kožené taštičky, ale aj čipky, volány, hodinkové strojčeky, vesty, rukavice krajkové či kožené. Obľúbeným vzorom sú napríklad prúžky. Prevažujúcimi farbami sú hnedá, bronzová, zlatá, čierna, ale fantázii sa medze nekladú. Prijateľný je široký diapazón farieb. Najúžasnejšie na tomto štýle je, že neexistujú žiadne striktné pravidlá a vy sa tak môžete nechať unášať svojimi najodvážnejšími predstavami a fantáziami.
K niektorým detailným prvkom steampunku sa ešte vrátime. Ak sa rozhodnete steampunk vyskúšať na vlastnej koži, len do toho! Tento štýl môžete absolútne v pohode zainkorporovať do bežného oblečenia, napríklad vo forme náhrdelníka, náramku, náušníc, či iných menších doplnkov. Možno sa napokon „rozšupnete“ a stanete sa odvážnejšími a vaše outfity sa stanú mimoriadne zaujímavé a originálne. Možno by ste neverili, ale steampunk sa dá krásne využiť aj pri tvorbe svadobného „kostýmu“, či šperkov. Sama som také vytvorila pre klientku z Čiech. Mama ženícha vzbudila šperkami príjemnú pozornosť. Takže do toho! Steampunk vám rozžiari deň, rozpumpuje vašu fantáziu. A ktovie, možno sa stanete priaznivcami steampunkového lifestylu a časom sa ocitnete na nejakom zraze niekde vo svete medzi obdobne nadšenými obdivovateľmi tohoto štýlu. Želám vám šťastnú cestu do ríše fantázie a kreativity!
Lennie Maxx
Photo: canstockphoto, skylink.cz a Lennie Maxx
Design šperkov: Lennie Maxx
Zdroje:
Jan Hykl, Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Petra Slováková: Ve stylu steampunk, Grada publishing, a.s., 2021