Žurnál

Brániť sa pokroku je nezmysel

NanoSpace Jiri Kus

Interview s Mgr. Ing. Jiřím Kůsom, českým podnikateľom a generálnym  riaditeľom firmy nanoSPACE, psychológom a predsedom Asociácie nanotechnologického priemyslu ČR.

Vždy, keď sa podarí dobrá a prospešná vec, je dôvod na radosť. A nám – Apropo You spoločne s renomovanou českou firmou nanoSPACE – sa naozaj podarila. Spojením najmodernejšej nanotechnologickej firmy a nápaditého dizajnu Yvonne Design, vzniklo rúško Maliarska paleta, na ktoré môžeme byť všetci hrdí. Dôvod na radosť! Firma nanoSPACE je unikátna a moderná nielen v tom čo robí, ale aj v tom, že má otvorenú, kreatívnu myseľ. A aj vďaka tomu vznikla naša spolupráca a vzájomná komunikácia.

Než sa dostaneme k téme rúšok, mohli by ste nám v skratke predstaviť firmu nanoSPACE?

NanoSPACE je česká rodinná firma a v roku 2012 sme se stali prvým výrobcom na svete v oblasti protiroztočovej posteľnej bielizne, prikrývok a vankúšov s nanovlákennou membránou. Na trhu pôsobíme od roku 2012. Od začiatku sa venujeme vývoju a predaju produktov s nanovlákennou membránou pre alergikov a astmatikov. V roku 2016 sme na trh uviedli protiroztočovú posteľnú bielizeň z nanobavlny, kde sme dokázali spojiť funkčnosť materiálu s kvalitným bavlneným saténom.

Tému  čo je nano a nanotechnológie sme už načali v našom blogu Nano zázrak (odteraz už aj v Apropo You). Vaše know how sa naplno uplatnilo aj v produkcii ochranných pomôcok. Ako by ste  popísali nanomateriál, tak aby aj laik mohol ešte viac zapojiť svoju predstavivosť a termín nano dokázal reálne spracovať?

Nano je mierka niečoho veľmi malého. V nano sa pracuje s jednotlivými molekulami a atómami, tým je možné vytvárať úplne nové vlastnosti hmoty. Nanotechnológie za sebou nemajú dlhú históriu. Vedecký výskum začal v 80. rokoch 20. storočia s nástupom elektrónového mikroskopu, ale prvé výrobky sa objavili až na začiatku 21. storočia. Nástup nanomateriálov do priemyslu je tak zatiaľ stále na samom začiatku, napriek tomu existuje už množstvo aplikácií. Česká republika sa pýši svetovým patentom stroja na priemyselnú výrobu nanovlákna. Nanovlákno je veľmi tenké vlákno, tisíckrát tenšie než ľudský vlas. Vyrába sa ako nanomebrána, čo je jemná pavučinka z nanovlákem, ktorá má veľmi malé otvory a dokáže tak zachytávať veľmi malé častice ako alergény, baktérie a dokonca aj vírusy. V roku 2020 sme využili svoje dlhoročné poznatky z oblasti nanovlákenných materiálov a začali s výrobou nanovlákenných rúšok a antivírusových šatiek. Na jar 2020 sme vyrobili pol milióna nanorúšok pre juhočeské nemocnice.

Nepriaznivá epidemiologická situácia v Čechách a na Slovensku umožnila výrobcom ponúknuť tiež rúška a tzv. nákrčníky, či šatky v nanotechnologickom prevedení. Keby sme také rúško, alebo šatku rozobrali a chceli sa a ne pozrieť zblízka, čo by sme videli? Akú ochranu nám teda rúška, alebo nákrčníky v nano prevedení poskytujú?

V nanovlákenných nákrčníkoch a rúškach je ukrytá nanomembrána. U rúšok to môže byť jedna z vrstiev textílie, u nákrčníkov je spravidla všitý nanovlákenný filter tak, aby chránil ústa a nos pred vdýchnutiu vírusov. Nanomembrána dokáže zachytiť vírusy s účinnosťou 97 až 99%. Samozrejme vždy je dôležité aby vám  nanorúško alebo nanošatka dobre sedeli na tvári.

Bežným slovkom sa pre nás v súčasnosti stalo aj označenie FFP2. Ako sa teda rozhodnúť, keď si človek kupuje rúško? V čom je rozdiel a výhody a nevýhody FFP2 a nanorúška? Je princíp FFP2 iný a v čom?

FFP2 je označenie jednej z troch kategórií (FFP1, FFP2, FFP3) respirátorov podľa európskej normy EN149. Jednotlivé kategórie sa líšia filtračnou účinosťou, teda schopnosťou zachytiť malé častice, aby ich človek nevdýchol. Pri kategórii FFP2 je to min. 94%, považuje sa teda za dobrú ochranu proti vírusom. Ale nanovlákenné respirátory majú v tejto kategórii  oveľa vyššiu filtračnú účinnosť. Napríklad špičkový český nanorespirátor Spurtex má overený záchyt 98,5% pokiaľ ide o submikrónové častice, vrátane častíc veľkosti vírusov. Obidve možnosti ponúkajú vysokú ochranu.

Súčasná doba, kedy sú všetci prepojení so všetkými takmer na celom svete, vyvstáva otázka, ako sa orientovať v produktoch, aby sme nenaleteli falšovaniu a rôznym podvodným výrobcom zaručujúcim stopercentný efekt a kvalitu. Epidémia zďaleka nekončí a na trhu sa objavujú aj pre mnohých cenovo „neodolateľné“ produkty. Čo by ste odporúčali pri rozhodovaní sa pre ten ktorý produkt? Čo je potrebné si všímať a na čo dať pozor?

Rozhodne treba uprednostniť domáceho výrobcu, kde je jednoduchšie overiť si kvalitu, než u dovozových výrobkov. Vyhnite sa napr. čínskym respirátorom s označením KN95, ktoré sa na našom trhu predávajú často nelegálne bez certifikátu EÚ a navyše je podľa našich testov 9 z 10 respirátorov obyčajný nefunkčný fejk. Ak sa rozhodnete pre respirátory európskej triedy ochrany FFP2 certifikované podľa únijnych noriem, na vrchnej strane respirátorov musia byť nezmazateľne vytlačené tieto informácie: – názov respirátora, – platná norma, podľa ktorej bol respirátor certifikovaný (EN 149: 2001 + A1: 2009), – trieda ochrany (FFP2), – značka R (opakovateľne použiteľný) alebo NR (jednorázovo použiteľný), – značka CE spolu so štvorčíslom udávajúcim akreditovanú skúšobňu, ktorá vydala príslušný certifikát EÚ.

Donedávna bežala masívna reklama so sloganom: “Moje rúško chráni Teba, Tvoje mňa.“ Platí to stále aj v súvislosti s nanorúškami? Keď mám nanorúško chránim len svoje okolie a seba len minimálne?

Všetky nanoprodukty, ktoré ponúka nanoSPACE sa vyrábajú v Českej republike, či už ide o finálny produkt alebo materiál ako je napr. nanomembrána. Kvalitu garantujú certifikáty z notifikovaných skúšobní, popri tom sa u nanomembrány robia na výstupnej kontrole testy záchytu v každej šarži. Nanorúško vďaka unikátnym filtračným vlastnostiam používaných nanomembrán, na rozdiel od konvenčných zdravotníckych rúšok, chráni v prípade dobrého utesnenia na tvári jej užívateľa pred vdychovaním nebezpečných častíc vrátane aerosolu s vírusmi rozptýleného v okolí. Nanorúško je teda obojsmerná ochrana, v duchu sloganu: “Nanorúško chráni teba aj mňa”.

Vyštudovali ste priemyselnú energetiku, ale aj sociológiu a psychológiu. Veľmi zaujímavá kombinácia. Ako vnímate ako sociológ a psychológ averzie, či rezignáciu ľudí vo vzťahu k nutnosti nosiť rúška a chrániť seba aj iných týmto, nie príliš pohodlným spôsobom. V súčasnosti dokonca silnie odpor, a to nielen u nás, ale v mnohých krajinách, či už voči noseniu rúšok, ale aj  očkovaniu a ďalším opatreniam. Nerešpektovanie opatrení mnohí často berú za drsnú frajerinu, obmedzovanie osobnej slobody a pod. Je to istá, detinská, nevyspelá vzbura, alebo vypätá, dlho trvajúca stresová záťaž…?

Ako psychológ vidím dva dôvody takého správania. Prvým je dlhodobá frustrácia. Pred dvoma rokmi sa nám všetkým dramaticky zmenil život, musíme znášať rôzne obmedzenia a mnohým ľuďom pandémia priniesla mnoho strát. Sme všetci pod pretrvávajúcou záťažou, ktorá oslabuje tzv. ego-obranné mechanizmy. Znižuje sa tak kontrola agresívnych impulzov, ktoré sa tak stávajú častejšie súčasťou správania. Druhým dôvodom môže byť nezrelá osobnosť, ktorá z psychodynamického pohľadu uviazla vo vývojovom štádiu separácie, kedy na prahu dospievania dieťa posilňuje svoju autonómiu, čo často navonok vyzerá ako silnejšie odmietanie názorov rodičov a pravidiel. Sama ste to správne nazvala detinskou vzburou. Taký človek bude stále a v akomkoľvek kontexte bojovať za svoju zdanlivú nezávislosť a bude sa cítiť obmedzovaný. Nikdy sa nestane autorom svojho života, bude mať stále pocit, že sa ho snaží niekto ovládať zvonku. Ale som presvedčený, že nemá zmysel brániť sa pokroku, vývoju vedy a novým poznatkom. Čas nezastavíme…

Lennie Maxx

Foto: ⓒnanoSPACE

Počet pozretí: 2598

Pridaj komentár