Žurnál

Bodky, Bodky

Bodky, Bodky | Apropoyou.sk

Bodky, bodky, všade samé bodky …

Keby vzor Polka dot mal predložiť svoje CV určite by zaujalo. Už v polovici 19.storočia sa bodky objavili ako nový prvok vo výtvarnom umení pod názvom pointilizmus. Priekopníkmi boli francúzski impresionistickí umelci Georges Serault a Paul Signac. Predstavili techniku nanášania malých bodov tak, že vznikol sugestívny obraz a tým aj nový smer neoimpresionizmus. O životaschopnosti bodiek svedčí aj oživenie v pop artovej forme v dielach amerického maliara a sochára Roya Lichtensteina.

Popularita vzoru Polka dot mohutne zažiarila v dvadsiatych rokoch minulého storočia v období, keď sa priam raketovým tempom vlády nad tanečnými sálami ujala polka. Veselý, hopsavý tanec, bez ktorého sa žiadna zábava neobišla. Práve v tomto období sa bodkovaný vzor stal jedným z najžiadanejších a najobľúbenejších fashion trendov. A tak došlo k akémusi neformálnemu prepojeniu pojmov, aj keď treba povedať, že bodky sú skôr charakteristické pre kostýmy tanečníkov flamenca.

Expozícia Roya Lichtensteina v Coco Múzeu moderného umenia v Amsterdame (2019)

Ale nech je to akokoľvek je jasné, že bodky sú nesmrteľné. A to nielen v dámskej móde. Stačí zalistovať v histórii a na mnohých dobových fotkách nájdete napríklad Winstona Churchilla v decentnom obleku s bodkovaným motýlikom. Šarmatné, hravé a originálne!

No nebol to len britský premiér Winston Churchill koho bodky zaujali. Slávna filmová hviezda  Marylin Monroe sa neraz objavila v bodkovaných vzoroch pred objektívmi lačných fotografov. Alebo Julia Roberts v legendárnom filme Pretty Women. Jej béžové šaty s bielymi bodkami na snobských dostihoch dostatočne zaujali, ale boli aj vyjadrením decentnosti a elegancie.

Ako sú bodky nesmrteľné v móde, rovnako nevymizli ani z výtvarného umenia. Jednou z najznámejších súčasných umelkýň priam posadnutou bodkami je japonská maliarka, sochárka, filmárka a performérka Yayoi Kusama, ktorá nedávno vystavovala svoje Polka dot umenie v Amsterdamskom Coco Múzeu moderného umenia.

Yayoi Kusama a jej fascinácia bodkami – diela vystavené v Coco Múzeu moderného umenia v Amsterdame (2019)

Bodkovaný vzor sa považuje za „šťastný“. Údajne aj Francúzi, ktorí sú priam bytostne spojení s prúžkami, si na Nový rok obliekajú bodkované vzory v presvedčení, že s bodkami do ich životov vkročí aj prosperita.

Nech je to akokoľvek, bodkovaný vzor nikdy nesklame!

 

Lennie Maxx

Počet pozretí: 2999

Pridaj komentár