Žurnál

BIRKINKA

 

Kabína lietadla na trase Paríž Londýn je už takmer plná. Poslední pasažieri sa náhlia na svoje sedadlá. Mladá žena sa snaží rýchlo napchať svoj trendy prútený košík s dlhými rúčkami do batožinového priestoru nad hlavou. Pri všetkej snahe sa jej to však nedarí a o chvíľu sa obsah kabelky sype na spolusediaceho muža. V sekunde je obsypaný peňaženkou, parfémom, zápisníkom, perom, dokladmi a množstvom ďalších, pre ženy nevyhnutných, drobností. Trapas, poviete si. Do istej  miery áno. Ale na druhej strane prevratný okamih vo svete módy. Ako to? Jednoducho preto, že ženou zápasiacou s kabelkou nebol nikto iný než mladá a úspešná, britsko-francúzska herečka a speváčka Jane Birkin a mužom, ktorý „to odniesol“ zasa jeden z bosov svetoznámej módnej značky Hermès  – Jean-Louis Dumas.

Zrod legendy

Obaja túto situáciu napokon zvládli s humorom. A nielen to. Počas letu sa pustili do rozhovoru, v ktorom sa Jane zdôverila Dumasovi, že absolútne nevie zohnať kabelku, do ktorej by sa jej zmestili všetky veci, dala sa bezpečne zavrieť a nič by z nej nevypadávalo. Podnikavý šéf značky Hermès okamžite vycítil príležitosť. Už počas letu načrtol kabelku, ktorá by mohla spĺňať nároky Jane Birkin. Spoločne pracovali na detailoch, bavili sa o tom, čo by tam nemalo chýbať, ako kabelku urobiť nielen čo najkrajšou, ale hlavne najpraktickejšou nielen pre mladú herečku, ale aj pre mnohé moderné ženy. Keď sa podvozok lietadla dotkol londýnskeho letiska, návrh novej kabelky – Birkinky – bol viac menej na svete.

Odlišné predstavy?

V lietadle Paríž Londýn sa stretli dve osobnosti. Herečka a biznisman. Vytvorili síce spoločný návrh budúcej kabelky, ale každý z nich mal trošku iné predstavy pokiaľ ide o využitie a dostupnosť. Jane Birkinová bola bohémska, prirodzená, neafektovaná osobnosť, ktorá si predstavovala, že kabelka, ktorú spoločne navrhli bude dostupná každej žene. Presný opak mal v pláne Dumas. Hneď zacítil vo vzduchu vôňu peňazí, veľkých ziskov a originálneho produktu pre najmajetnejšie vrstvy. Aj keď spočiatku údajne neboli až také vychytené, v 90.rokoch sa z nich stáva absolútna ikona medzi kabelkami.  Hermès  šije Birkinky dodnes z najluxusnejších a najdrahších materiálov a drahých koží (pštrosej, krokodýlej a ďalších), zásadne ručne a tak sa z bežného módneho doplnku stal symbol luxusu a navyše dostupného len málokomu.

 

Jane a jej Birkinka

Samotná Jane si však po celý život zachovala triezvy pohľad na tento módny produkt, často tvrdila, že potrebuje len jednu praktickú kabelku. Ak aj od firmy Hermès nejakú dostala, údajne ju hneď vydražila a peniaze darovala na charitatívne účely. Ošiaľ okolo tejto ikony medzi kabelkami je živý stále. Filmové hviezdy, slávne športovkyne a iné bohaté celebrity poslušne čakajú v poradovníku až na ne príde rad. Aj to je jeden z marketingových nástrojov firmy. Udržiavať status nedostupnosti, luxusu a originality, na ktoré sa oplatí čakať. Kabelky tohto typu nie sú už len praktický módny doplnok, ale aj zberateľská komodita. Klan Kardashianových sa môže popýšiť impozantnou zbierkou, podobne ako slávna Victoria Beckahm, ktorá  vlastní okolo 100 Birkiniek. Singaporská prominentná celebrita Jamie Chua vlastní zasa vyše 200 Birkiniek a Kelly kabeliek od firmy Hermès.  (Len pre zaujímavosť – cena jednej Birkinky sa pohybuje v priemere od 20 000 Eur až po státisícové sumy.) Z Birkiniek sa jednoducho stala vysoko snobská záležitosť. Paradoxne, Jane Birkin nikdy snobkou nebola. Neskôr sa dokonca od Birkinky dištancovala, pretože sa jej nepáčilo, že kvôli kabelkám hynie mnoho vzácnych zvierat.

 

Život nie je o kabelke

Život Jane Birkinovej bol veľmi plodný, vzrušujúci, interesatný, plný zvratov, ale aj tragických udalostí. A rozhodne  ho nenapĺňal svet módy a kabeliek, aj keď ikonická Birkinka nesie jej meno a stála pri jej zrode. Fascinujúci dokument o tejto osobnosti nakrútila jej dcéra, herečka a režisérka Charlotte Gainsbourg. Film, (prezentovaný tohto roku aj na festivale v Cannes), ktorým dcéra vzdáva hold svojej mame je plný empatie, pochopenia, poézie a lásky. Nevyhýba sa ani ťažkým otázkam ako je rakovina, starnutie, smrť dieťaťa, osamelosť. Film bez nánosu pátosu, faloše, či povrchného kalkulu.

Ak teda niekedy natrafíte na zmienku o Birkinke a zaujíma vás aj niečo viac a hlbšie než je samotná kabelka, rozhodne si film s názvom Jane by Charlotte pozrite…

 

 

Lennie Maxx

Foto: Zdroj: Instagram/janebirkindaily, Nico Bustos, Billboard

 

Počet pozretí: 908

Pridaj komentár