Žurnál

Bandana

Červená šatka bandana | Apropoyou.sk

Bandana I.

Čo je bandana?

Ak aspoň občas nosíte šatky, či šály, určite ste sa stretli s názvom bandana. Čo to vlastne je?
Bandana je menšia šatka väčšinou štvorcových rozmerov, obvykle potlačená kašmírovým vzorom / v súčasnosti sa však škála vzorov neuveriteľne rozšírila/. Vyrába sa z rozličných materiálov prírodných aj umelých. Napriek tomu , že je rozmermi relatívne malá poskytuje mnoho zaujímavých alternatív ako ju nosiť.

Prečo sa volá bandana?

Názov údajne pochádza z hindského slova bandhnu, čo znamená uviazať. História bandany sa však tiahne hlboko do dejín a rozhodne nebola neznámym pojmom v Južnej Ázii, či na Strednom východe už v 17.storočí. Bandany sa vyvinuli pôvodne z indických výrazne potlačených farebných hodvábnych alebo bavlnených kapesníkov s bielymi bodmi na modrom alebo červenom podklade.
Bandana prešla mnohými variáciami a slúžila ako odevný prvok aj v rozličných subkultúrach.

Kto nosí bandany?

Paradoxne sú to práve muži, ktorí nosenie bandany najviac spopularizovali. Ale samozrejme, ženská móda okamžite absorbuje všetko čo má štýl, nápad a netradičné využitie. Zatiaľ čo ženy nosia bandany ako výrazný módny prvok, v mužskej móde mal a má viacero významov. Okrem sexuálneho významu v gay móde, sa bandany výrazne prejavili práve v živote gangov. Určitý typ alebo farebnosť vyjadroval príslušnosť k niektorej skupine a tak sa jej členovia ľahko identifikovali. Bandany sú veľmi obľúbené aj medzi hudobníkmi, hip hopermi, medzi ktorými figurujú také mená ako napríklad Jay-Z alebo Paddy Hanna, alebo už dnes zosnuý Tupac. Bandany sa hemžia aj v komunite skateboardistov a ďalších skupinách.

I hááá, alebo čo na to cowboyská móda?

A na nich rozhodne nesmieme zabudnúť ! Priam ikonický vzhľad pravého cowboya sa bez bandany nezaobíde. Štvorcová šatka uviazaná pod bradou s uzlom vzadu na krku nemá byť len nejakou bezduchou frajerinou, ale má aj praktický význam. V dňoch, keď veľmi praží slnko, cowboy šatku pretočí a väčšia časť tohto úsporného kusu látky ho na krku chráni pred slnkom a prachom. Praktické!

BANDANA III.

Military look

Svoj špeciálny význam mali bandany a šatky aj vo vojenskej sfére. Rozličné typy bandany v military komunite často vyjadrovali príslušnosť ku konkrétnemu oddielu a označovali aj hodnosť. Vojenskí piloti v období vojen rozhodne nezabúdali na šatku, ktorá mala nielen estetický, ale hlavne ochranný charakter. Ale treba podotknúť, že pôsobila veľmi šik! Stačí sa pozrieť na akúkoľvek fotku pilotov z dôb prvej svetovej vojny z britských ozbrojených síl Royal Air Force /RAF/ a nič iné ako wow nezostáva povedať. Fešáci! A šatky v ich uniformách len podčiarkovali ich neodolateľný look.

A to by neboli módni návrhári, aby tento mikrotrend v móde patrične nevyužili. A nejde o málo známych tvorcov. Na svetoznámych mólach v rámci Týždňov módy to boli také mená ako Tommy Hilfiger, alebo Raf Simons. Bandanu v bielej farbe omotanú okola zápästia modelov využili ako symbol spoločného puta medzi ľuďmi bezohľadu na genderové, rasové, náboženské či iné väzby.

Počet pozretí: 3383

Pridaj komentár