Žurnál

Athleisure – elegantné pohodlie

 

Skôr narodení si veľmi dobre pamätajú na úbory, ktoré sa nosili na telesnú výchovu, či všeobecne pri športových aktivitách.  Chlapci červené trenky, biele tielko, dievčatá zasa modré trenírky a biele tričko.  Tí, čo sú skôr narodení to zažili na vlastnej koži. Mladší si takéto úbory možno všimli napríklad vo filme Pelíšky, či iných dokumentoch z tých čias.

Časy sa menia…

….doslova kozmickou rýchlosťou. Posledné desaťročia akoby všetko postavili na hlavu. To čo bolo kedysi neprijateľné, je dnes bežné a „normálne.“ A tak sa dnes môžeme tešiť aj štýlu, ktorý sa nazýva Athleisure. Čo to vlastne znamená? Slovo samotné je spojením dvoch anglických slov – athlete a leisure. Teda športovec a voľný čas, oddych. A tak sa v šatníkoch miliónov ľudí na celej zemi objavili nové outfity. Čo si pod tým máme predstaviť?

Legíny, mikiny, tepláky, tenisky, všetko čo je prioritne určené na športové aktivity, ale zároveň sú také atraktívne a kvalitné, že možnosť ich nosenia sa rozšírila a prerástla telocvične a fitká.

 

Voľný čas znamená aj pohodlie

Myšlienka vytvoriť a presadiť pohodlné odevy sa musela niekde zrodiť. A nebol to nikto bezvýznamný, kto s ideou pohodlných šiat pre ženy prišiel. Coco Chanel v 20.rokoch minulého storočia oslobodila ženy od tesných, nezdravých a nepohodlných korzetov a spodničiek 19.storočia. Vytvorila modely ležérnych strihov  s využitím mäkkých, pružných a príjemných materiálov. Oblečenie malo byť v jej podaní vhodné ako na reprezentáciu, tak aj na ďalšie aktivity moderných žien.

Nemalo ich obmedzovať. Čas jej dal za pravdu a ženy si konečne vydýchli od nepohodlných, aj keď krásnych šiat. Stali sa aktívnejšími, voľnejšími a mohli sa z módy a svojho oblečenia naozaj tešiť. Vývoj šiel ďalej a vynálezy v oblasti nových materiálov len podporili nastúpený trend. A tak sa dnes môžeme kochať skvelými dizajnami, tvarmi a farbami, ktoré nás sprevádzajú nielen pri voľnočasových aktivitách,ale aj v bežnom živote. Môžeme byť atraktívni, moderní a pritom totálne v „pohodlíčku“. Čo si viac želať?

 

 

 

 

Lennie Maxx

 

Mikina Ufo © Yvonne Dizajn pre Apropo You

Legíny Veselé citróny ©Yvonne Design pre Apropo You,

foto a modelka ©Silvia Larikenta, Sri Lanka, 2022

Legíny Frida Kahlo a Stromy – ©Yvonne Design pre Apropo You

Tričká © Yvonne Design pre Apropo You

 

 

 

 

Počet pozretí: 1473

Pridaj komentár