Žurnál

Ako sme to nevzdali I.

Začiatky akejkoľvek cesty bývajú sprevádzané rozličnými pocitmi. Ale rozhodne im nechýba nadšenie, jasný úmysel, energia a nádej. Nádej, že všetko pôjde podľa predstáv. Kdesi v mysli sa však nesmelo ozve drobučká pochybnosť, otázka či neisté šteklenie v žalúdku. Napriek všetkému sú začiatky úžasné! Vykročíte a idete. Čas beží a udalosti okolo vás všeličo poprehadzujú, zmenia, skomplikujú. A tak je určite na mieste sa na chvíľku zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a obzrieť sa späť. Tak aká bola cesta, (dá sa povedať ešte mláďatka) Apropo You vo svete už dávno zavedených značiek a e-shopov? Čo zostalo a čo sa zmenilo? Čo musela prekonať a s čím sa popasovať? Išlo všetko tak, ako sme mali v úmysle? Alebo sa potvrdzuje myšlienka, že všetko je napokon inak…?

Šatky

Ťažiskovou témou od založenia Apropo You boli šatky, šály ako svieži doplnok zohrávajúci raz podpornú, inokedy nosnú úlohu v celkovom outfite v ženskej i mužskej móde ako veľmi sofistikovaný módny doplnok. Doplnok, ktorý má takú moc, že aj z obyčajného, jednoduchého oblečenia dokáže vyčarovať originálny outfit a dodať nositeľke či nositeľovi šmrnc, šarm, originalitu a dokáže podčiarknuť osobnosť a jej vyžarovanie.Hneď na začiatku sa popri základnom sortimente, pracovalo na pôvodných návrhoch. Yvonne Design – šatky s výnimočným rukopisom jej autorky začali svoju púť veľmi originálne.

Autorku zaujala skupina motorkárov z klubu Thunder Riders. Všimla si špecifické oblečenie a detaily, ktoré boli pre fanúšikov rýchlych strojov nevyhnutné. Medzi nimi aj šatky na krk. Museli spĺňať špecifické ochranné kritériá, ale zároveň boli aj  vyjadrením istej filozofie tejto záujmovej skupiny. Vďaka podrobnému oboznámeniu sa s potrebnými detailami, atmosférou, náturou jazdcov, ich filozofiou a symbolmi vyjadrujúcimi špecifický pohľad na svet (napríklad nápismi ako Freedom, Brotherhood, Ride, Integrity, Honor a ďalším), vhodným materiálom a pod. vznikla prvá originálna šatka z limitovanej edície Yellow Eagle, neskôr Red Devil. Šatky boli pokrstené a nafotené pri Halloweenskej jazde (Halloween ride) klubu  Thunder Riders v Ivanke pri Dunaji a modelmi boli samotní motorkári. Šatky tak boli pokrstené tými najpovolanejšími, pre ktorých boli vytvorené. Zároveň toto fotenie bolo prvým väčším fotením v rámci Apropo You. Neskôr nasledovali autorské šatky so zreteľom na špecifické udalosti, napríklad k Valentínu vznikli šatky Pierko, Srdiečka, My love, Hot kisses a Rómeo a Júlia. Deň zosnulých, alebo Día de los muertos inšpiroval autorku k vytvoreniu unikátnej šatky Catrina.

 

Ak nejde o život…

Po troch mesiacoch od spustenia nášho e-shopu vypukla celosvetová pandémia Covidu a my, tak ako aj všetci ľudia na svete, sme v úžase a dese sledovali čo sa bude diať. Ešte sme ani poriadne nezačali a už by sme mali skončiť? Čo bude ďalej? Hovorí sa, že ak nejde o život, tak nejde o nič. Lenže teraz išlo o život. O životy ľudí na celom svete. Odrazu bolo najhlavnejšie jednoducho prežiť. Naše šatky pripravené vyraziť do sveta na nás smutne žmurkali. Dostanú sa vôbec niekedy k svojim adresátom? Čo teraz? Vzdáme to? Vydržíme? Stáli sme pred otázkou ako ďalej?

 

Rúška

Rúška predstavujú osobitnú kapitolu v príbehu značky Apropo You. Keď sa e-shop zakladal a spustil (12.12.2019) o rúškach sa nikde na svete nehovorilo (iba v súvislosti so zdravotníckou tématikou – operačné sály, zdravotnícky personál a pod.) O tom, že by to mohol byť aj náš sortiment by sa nám ani v najdivokejšom sne neprisnilo. Absurdná predstava. Lenže: človek mieni, život mení…Pozreli sme sa teda na toto “čudo” menom rúško novými očami. Znie to jednoducho, ale situácia bola horšia ako sa zdalo. Nikto nevedel presne aké rúška by mali byť vyhovujúce, z akých materiálov, akých strihov a hlavne tu nebol nikto, kto by sa tejto „tvorbe“ venoval pre širokú svetovú verejnosť. (Samozrejme okrem výroby striktne zdravotníckych potrieb). Nebol dostatok materiálov všetkého druhu a Covid sa šíril takou rýchlosťou, že výroba ochranných prostriedkov absolútne nestíhala. Svoju rolu v tom hrala aj psychológia, strach, nezvyk. Nikomu sa nechcelo chodiť so zakrytou tvárou – rúška v našich končinách sú nezvyklým „módnym doplnkom“. Napriek tomu, rúška všetci potrebovali. A zároveň ich nenávideli. Bola to ale otázka prežitia. Apropo You sa teda dalo do boja a prišlo s ideou vytvoriť a ponúknuť ľuďom kvalitné rúška, ktoré by navyše mali aj vysokú estetickú úroveň. Potiaľto to znie celkom jednoducho.

 

Aká bola realita?

Najskôr bolo treba urobiť prieskum ohľadne najvhodnejšieho materiálu, z ktorého by sa dali rúška šiť. A samozrejme vytvoriť originálny  dizajn a nájsť strih, ktorý by bol najúčinnejší a čo najviac ochránil svojho nositeľa. Po dlhšom skúmaní a potvrdení si (odborníkmi – lekármi) nášho rozhodnutia vyrábať rúška zo 100%  jemne tkanej bavlny, sme začali takýto materiál zháňať. Samozrejme, že nikde nebol a stálo veľmi veľa úsilia, než sa nám podarilo nájsť výrobcov a predajcov doma i v zahraničí. Čakacie doby ale boli neuveriteľne dlhé a dodávky neisté. Bavlnená látka však nebola jediným problémom na ceste k vytvoreniu rúšok. Organickou súčasťou boli aj gumičky, ktoré rúško držali pevne na tvári. Celosvetový nedostatok! Opäť a zasa táto téma. Bežné gumičky (tzv.nohavičkové) neboli vhodné. Boli príliš hrubé, málo pružné a neestetické. Preto sa začali používať tzv. klobúkové okrúhle gumičky. Teda začali by sa používať rýchlejšie, ale na celom svete, dokonca ani v Číne ich nebolo dostatok a na dodávku sa čakalo dlhé týždne. Mohlo by sa zdať, že po vzniku prvých typov, by sme sa mohli uspokojiť s klobúkovými gumičkami. Ale ani tie neboli ideálne. Po dlhšom nosení sa človeku za uchom vytvorila takmer bolestivá ryha. Hľadali sme preto ďalej. Komplikovanou cestou sme napokon zohnali tzv. chlpaté gumičky, ktoré boli dostatočne pružné a jemné, neobťažovali nositeľov svojim ťahom a nepríjemným tvrdým dotykom. Ale ani to nás neuspokojilo a v inováciách sme sa rozhodli pokračovať. Sledovali sme najnovšie trendy, (pretože svete čuduj sa, aj v rúškových gumičkách dochádzalo k novým trendom) sa objavili tzv. nastaviteľné gumičky. Hneď sme sa ich pokúsili zaobstarať a keďže boli postupne dostupné  aj v rozličných farbách, okamžite sme začali ponúkať naše dizajnové rúška zladené s nastaviteľnými gumičkami.

 

Kreativitu nezastavíš

V rámci tvorby Yvonne Design vzniklo pre Apropo You okolo 200 návrhov na rúška, z ktorých sme 56 realizovali a ponúkli v rámci Apropo You na predaj. Tematický rozsah bol veľmi široký – inšpirácia prírodou, faunou i flórou, digitálnymi technológiami, abstraktné aj figurálne motívy a mnohé ďalšie. Diapazón je veľmi široký a určite si každý našiel to svoje, perfektne sediace rúško a to či už farbou, alebo motívom. V ďalších fázach sme pristúpili aj k ďalším dizajnovým vylepšeniam – ako napríklad výrobe krajkových rúšok (kombinácia textilného vrstvenia) a dozdobovaním trblietavými kamienkami, čím sme zákazníkom ponúkli tzv. večerné verzie rúšok na slávnostnejšie akcie. Ani po úspešnom zdolaní všetkých prekážok a vytvorení dostatočného množstva zaujímavých dizajnov, sme sa nezastavili a hľadali ďalšie možnosti inovácií. Na základe prieskumu a osobného záujmu o moderné technológie sme oslovili firmu v Českej republike, ktorá sa zaoberá výrobou nanotechnologických produktov – nanoSpace. Ponúkli sme jej naše dizajny a navrhli sme spoluprácu v rámci vytvorenia nanotechnologického rúška pre Apropo You. Naše návrhy sa im páčili a tak v rámci novovzniknutej spolupráce Apropo You a firmy nanoSpace prišlo na svet rúško Maliarska paleta a následne rúško Vesmír, ktoré majú patentovanú technológiu záchytnosti 99,9percenta. (S inovatívnou membránou z nanovlákien NnF MBRANE – BreaSAFE®).

 

S intenzitou uragánu

Covid a rúška vtrhli do našich životov. Do našich zámerov a plánov. S intezitou uragánu. Prevrátili realitu hore nohami. V živote sa stáva, že musíte riešiť zložité situácie a aby toho nebolo málo, zvyknú sa kumulovať. Niekedy je to drsná skúška odolnosti, životaschopnosti, bojovnosti, odhodlania. Zažili sme to na vlastnej koži. A to nemáme na mysli len náš novovzniknutý e-shop. Aj v súkromí, v rodine, sme simultánne zažívali  najťažšie obdobie našich životov. A musíme povedať, že práve kreatívna práca nám veľakrát dala silu ísť ďalej. A tak sme to, napriek všetkému, nevzdávali…Hľadali sme ďalšie možné smery. (Pokračovanie v ďalšom blogu).

 

Lennie Maxx a Yvonne Nico

Titulná koláž: © Yvonne Nico

Fotografie: ©Zuzana Zubriková pre Apropo You, ©Lennie Maxx, titulná fotografia – design Yvonne Nico, placeit.net

 

 

Počet pozretí: 533

Pridaj komentár