Žurnál

Ako si kúpiť náramok

Pánsky náramok

Poviete si, čo je to za otázku? Keď sa mi páči, kúpim si. Musí sa mi hodiť k oblečeniu, musí ma zaujať materiál, dizajn ma musí očariť… Presne toto sú obvyklé odpovede. A sú určite správne. Ale sú tu ešte ďalšie faktory. Napríklad taká veľkosť. Často si bižutériu a doplnky objednávame cez internet, takže si nemôžeme náramok odskúšať. Samozrejme, môžeme ho vrátiť ak by nesedel. Ale komu sa chce znovu veci baliť, utekať na poštu, platiť poštovné? Lepšie je takejto situácii predísť.

Na veľkosti záleží

Keby sme boli všetci rovnakí, nemuseli by existovať veľkosti. Ale našťastie sme rozdielni, takže nás obklopujú možnosti označované ako XS, S, M, L, XL, XXL či neštandardné veľkosti. Ako si teda vybrať správnu veľkosť? Ako si zmerať ruku, aby nám náramok sedel? Nič zložité. Stačí jednoduchý krajčírsky centimeter, alebo dokonca kúsok šnúrky, ktorý po zmeraní zápästia priložíme k pevnému centimetru. Meriame na zápästných kostiach. Ak si teda nameriate napríklad 17 cm, viete, že náramok by mal mať minimálne takúto veľkosť.

Tesný či ležérny?

meranie zápästia

Po zmeraní do hry vstupuje váš osobný pocit. Niekto nosí rád tesné náramky (napríklad heishi náramky vyznievajú veľmi efektne ak sedia presne na ruku), iný má zasa rád voľné, väčšie náramky. Preto je dôležité vedieť svoju veľkosť. Ak máte teda napríklad 17 centimetrové zápästie a nemáte na sebe radi nič tesné, tak k tejto veľkosti prirátajte ešte cca jeden až jeden a pol centimetra navyše. Vtedy by mal náramok vyhovovať vašim predstavám. Časom presne zistíte, aká veľkosť je skutočne „tá vaša“. Treba ešte vedieť, že náramky na gumičkách sa používaním časom trochu uvoľnia.

Centimeter alebo inch?

heishi náramky

Zvykli sme si už, že si môžeme tovar objednávať kdekoľvek na svete. Nie všade však platia rovnaké miery. Pri kupovaní náramku môžete naraziť na anglosaské miery, ktoré sa udávajú napríklad v inchoch (čítaj v inčoch). Ako sa v tom potom vyznať? Inch, alebo preložené do slovenčiny palec, má cca 2,5 centimetra. Laicky povedané – inch, alebo palec je dva a pol krát väčší ako centimeter. Takže pozor na to, v akej miere vyberáte náramok. Ak máte zápästie napríklad  17centimetrové, tak prevedené do inchov to bude 6,692. Prepočet si ľahko urobíte na internetových stránkach. Nemusíte ani siahať po kalkulačkách.

Na prvý pohľad to trošku mätie, ale po čase už budete presne vedieť, akú veľkosť si objednať. A žiadny inch, či palec vás už nevyvedú z miery.

Lennie Maxx

Autorka blogu

Foto: Vivienne Solei a Lennie Maxx

Počet pozretí: 1795

Pridaj komentár